Jakie zwierzęta domowe dla dziecka?

Wasze dziecko bardzo chciałoby mieć własnego pupila? Przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić, ponieważ nowy członek rodziny będzie miał swoje specjalne wymagania. Gdy chcemy wybrać zwierzątko dla dziecka, powinniśmy pamiętać o tym, że to my, jako rodzice lub opiekunowie, będziemy musieli sprawować nad nim rzeczywistą pieczę i ponosić koszty związane z jego utrzymaniem.

Posiadanie zwierząt domowych ma wiele zalet – także dla dzieci. Pomaga maluchom w rozwoju wielu wartościowych cech charakteru, między innymi opiekuńczości, wrażliwości, empatii, systematyczności, wytrwałości czy cierpliwości. Musimy jednak pamiętać o tym, że decyzja o wzięciu zwierzęcia nie powinna być podjęta pod wpływem impulsu. Wobec tego wybór nowego domownika powinien być poprzedzony zapoznaniem się z wadami i zaletami jego posiadania. Naturalnie, pod uwagę musimy również wziąć swoje możliwości lokalowe i finansowe.

Pies lub kot

To zwierzęta domowe, które powinny mieć w domu swój kącik. Żyją w zależności od razy od 10 do nawet 20 lat, dlatego na tak długi czas będziemy musieli zapewnić zwierzakowi i opiekę. Zwierzę możemy wziąć ze schroniska za niewielką opłatą. To zdecydowanie najlepszy wybór, biorąc pod uwagę fakt, że schroniska są przepełnione. Możemy też zdecydować się na zakupienie zwierzęcia rasowego, ale to wydatek nawet kilku tysięcy złotych. Kupujmy zwierzęta tylko z zarejestrowanych hodowli!

Utrzymanie psa lub kota na miesiąc kosztuje od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Co jakiś czas pojawiają się też koszty związane z weterynarzem – szczepienia, odrobaczanie. Pamiętajmy więc, że to zwierzęta, które potrafią dać osobisty kontakt i satysfakcję z posiadania, ale wymagania w stosunku do opiekuna również są duże.

Rybki

To generalnie niewymagające, ale mogące kosztować dość dużo zwierzęta. Najlepsze są dla dzieci w wieku od 8 lat. Wraz z rybkami musimy zakupić też akwarium z wyposażeniem – filtrami, grzałkami, oświetleniem, co związane jest z dość dużymi kosztami. Oczywiście, im większe akwarium, tym większy koszt. Na początek musimy wyłożyć zwykle minimum 200 złotych, ale w sprzedaży znajdziemy też zestawy po kilka tysięcy złotych.

Ceny rybek także są zróżnicowane – to od kilku do kilkuset złotych. Na początku najlepiej zacząć od tych tanich i niewymagających. Warto pamiętać o tym, że rybki wymagają nie tylko karmienia, ale też wymiany wody, dlatego konieczne jest zaangażowanie osób dorosłych. Sam koszt utrzymania rybek w stosunku do innych domowych zwierząt jest najniższy. Miesięczny minimalny koszt to 10-20 zł.

Świnka morska lub chomik

To dość popularny wybór dla dzieci. Świnki morskie i chomiki kosztują od 10 do 100 złotych w przypadku świnek angorskich czy rozetkowych. Zwierzę wymaga odpowiedniego akwarium albo klatki. Powinniśmy wyścielić ją sianem dla świnek morskich – trociny albo gazety mogą powodować odleżyny. Chomiki mogą przebywać na trocinach.

Świnki morskie i chomiki jedzą głównie warzywa, owoce i zboża, a także granulaty i siano. Konieczne jest dostarczanie pokarmów twardych, które umożliwiają ścieranie zębów. Konieczne jest regularne karmienie zwierzęcia i sprzątanie klatki – usuwanie niezjedzonych resztek pożywienia, wysypanie siana lub trocin, umycie klatki albo akwarium. Miesięczny koszt utrzymania chomika to około 20-30 zł, natomiast w przypadku świnki morskiej kwota ta wzrasta o około 10-20 zł