Kim jest trycholog i kiedy warto się do niego wybrać?

Kim jest trycholog i kiedy warto się do niego wybrać?

Masz wypadające włosy i nie wiesz, jak sobie z nimi poradzić? Warto udać się do specjalisty takiego jak trycholog. Czym dokładnie zajmuje się trycholog i kiedy najlepiej skorzystać z jego pomocy?

Trycholog jest specjalistą zajmującym się skórą głowy oraz włosami. W porównaniu z dermatologiem, który jest lekarzem i zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry, włosów i paznokci, trycholog skupia się tylko na głowie oraz na włosach.

Sama nazwa trychologia, czyli dziedziny medycyny zajmującej się diagnostyką i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy, pochodzi od greckiego słowa trikhos, które oznacza włos.

Z usług trychologów możemy skorzystać obecnie także w Polsce. Gabinety prywatne dostępne są głównie w dużych miastach. Kiedy zatem warto udać się do takiego specjalisty?

Schorzenia leczone przez trychologów:

• łysienie

• nadmierne wypadnie włosów

• łuszczyca skóry głowy

• łupież

• łojotokowe zapalenie skóry głowy

• podrażnienia skóry głowy

Zatem jeśli mamy takie problemy jak powyższe, powinniśmy rozważyć wizytę u trychologa. Oczywiście, możemy udać się również do dermatologa, ale wizyta w gabinecie trychologicznym będzie w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem. Trycholog jako specjalista posiadający wiedzę i doświadczenie właśnie w dolegliwościach dotyczących włosów i skóry głowy będzie mógł doradzić nam lepiej.

Jak wygląda wizyta u trychologa?

Wizyta u trychologa jest podobna do wizyty u dermatologa – polega na wywiadzie z pacjentem oraz na sprawdzeniu stanu skóry głowy oraz włosów. W gabinetach trychologicznych stosuje się badanie polegające na mikroskopowym sprawdzeniu skóry głowy oraz włosów – wykonuje się trichogram i trichoskopię. Dzięki temu specjalista może również oszacować fazy wzrostu włosów. Przeprowadzona może być też analiza pierwiastkowa włosów, które będzie pomocna przy określeniu właściwej diety.

W celu postawienia diagnozy trycholog może również zlecić wykonanie dodatkowych badań, na przykład badań krwi, ponieważ problemy ze skórą głowy i włosami często wynikają ze stanu zdrowia, na przykład problemów hormonalnych. W tym przypadku sprawdza się poziom hormonów męskich i żeńskich oraz hormonów tarczycy.

Gdy dostarczymy wszystkie wyniki badań, trycholog będzie mógł zalecić odpowiednie postępowanie.

Polega ono najczęściej na stosowaniu odpowiednich kosmetyków oraz preparatów aptecznych, które poprawiają stan skóry głowy i włosów. Elementem kuracji może być też leczenie wprowadzone przez innego lekarza, na przykład endokrynologa.

Ile zapłacimy za wizytę u trychologa?

Ceny wizyt w gabinetach trychologicznych wynoszą najczęściej od 100 do 200 złotych w zależności od wybranego specjalisty. Kolejne wizyty w gabinecie mogą być już tańsze – wynoszą najczęściej od 80 do 150 złotych.

Trycholog może zlecić też odpowiednie zabiegi trychologiczne, na przykład mezoterapię, specjalne peelingi, jonoforezę, terapie fotodynamiczne. W tym przypadku ceny wynoszą najczęściej około 100-200 złotych za jeden zabieg. Dla uzyskania optymalnych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów.