Kołdra – naturalna czy sztuczna?

Kołdra – naturalna czy sztuczna?

Gdy wybiera się kołdrę bardzo ważne jest decydowanie się na wybranie takiej, która pozwala na zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji w okresie letnim a także utrzymania ciepła w okresie zimowym. Wybór kołdry nie jest wcale łatwy, gdyż rośnie liczba stosowanych wypełnień. Wymaga to zapoznania się z bardzo różnymi wypełnieniami, pokryciami czy wykończeniami co pozwala na wybranie odpowiednio dopasowanego modelu.

Wybierać można zarówno naturalne jak też sztuczne wypełnienia. Granulat silikonowy to sztuczny puch. Jego struktura a także właściwości przypomina tę w puchu naturalnym. Jest to wypełnienie trwałe a także miękkie. Dodatkowym atutem takiego wypełnienia jest również duża higieniczność.

Jednocześnie kołdry z granulatem można również często prać bez ryzykowania uszkodzeń. Kołdry z wypełnieniem granulatem silikonowym pozwala na zapewnienie odpowiednich właściwości termoizolacyjnych a także odpowiednią wentylację poprzez posiadanie kanalików we włóknach.

Puchowe kołdry

Wykonane z puchu kołdry doskonale nadają się zarówno na zimę a także lato. Są one zarówno lekkie a także ekologiczne. Jednocześnie gdy wybiera się puchowe kołdry zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na takie, które wypełnione są wyższej jakości materiałem, jak puch gęsi.

Decydować można się także na znacznie lepsze gatunkowo odmiany puchu gęsiego. Ma to bardzo duże znaczenie gdy chce się pozyskać kołdrę, która będzie mogła być użytkowana w długim okresie czasu.

Wykonane z pierza kołdry nie nadają się do osób mających alergie czy uczulenia. Natomiast ten rodzaj materiału wypełniającego kołdry to przede wszystkim korzystna cena przy zakupach. Jednocześnie gdy chce się wybrać odpowiedniej jakości kołdry z pierza ważne jest by decydować się na takie, które mają duży stopień wypełnienia komór. Warto postawić również na wyroby renomowanych producentów.

Wełniane kołdry to również produkty wykonane z naturalnych materiałów. Jednak wełna również może powodować uczulania. Natomiast kołdra z wełny pozwala na zapewnienie odpowiedniej sprężystości co pozwala na zapewnienie większego komfortu użytkowania kołdry.

Jednocześnie wybierać można różne odmiany wełny. Wielbłądzie wełny to zapewnienie odpowiedniego oddychania skórze oraz braku powodowania uczuleń. Natomiast gdy kołdra ma być lekka wówczas można postawić na kaszmir. Oferuje on dobrą izolację cieplną co pozwala na użytkowanie jej zimą a poprzez lekkość materiału można kołdrę użytkować również latem.

Sztuczne włókna

Kołdry z włókien sztucznych to zarówno włókna poliestrowe jak też silikonowe. Włókna poliestrowe to bardzo popularne wypełnienie kołder. Są to kołdry elastyczne, lekkie a także zapewniają właściwości antystatyczne. Obecnie można wybierać również zaawansowane rozwiązania technologicznie, które pozwalają na zapewnienie bioaktywności czy ochrony przed rozwijaniem się pleśni. Nieco lepszą jakość są natomiast w stanie zapewnić włókna silikonowe.

Są to włókna pozwalające na odpowiednią ochronę zarówno przed bakteriami a także rozwijaniem się grzybów.