Komfortowa poduszka do spania – o czym pamiętać przy jej zakupie?

Komfortowa poduszka do spania – o czym pamiętać przy jej zakupie?

Komfort codziennego snu zależy nie tylko od materaca czy kołdry, ale również od poduszki. Jak wybrać taką poduszkę, która będzie wygodna w używaniu i zapewni upragnioną wygodę?

W łóżku spędzamy zazwyczaj 1/3 całego naszego życia. Nie powinniśmy zatem lekceważyć znaczenia odpowiedniego wyposażenia naszej kuchni. Powinniśmy także pamiętać o wyborze odpowiedniej poduszki do spania.

Jaka powinna być dobra poduszka do spania?

W sklepach możemy znaleźć poduszki standardowe – w kształcie prostokątnym albo kwadratowym, a także poduszki profilowane, które swoim przekrojem przypominają falę. Mogą być wykonane z różnych materiałów i wykończone różnymi powłokami. Mam w czym przebierać, ale powinniśmy pamiętać o tym, aby poduszkę dobrać indywidualnie do swoich potrzeb.

Idealna poduszka powinna być komfortowa, powinna dawać podparcie dla głowy i odciążać kark. Nie powinna nasilać bólów kręgosłupa. Również powinna być higieniczna i trwała. Jak wybrać najlepszy model? Pod uwagę musimy wziąć kilka różnych kwestii.

Kształt poduszki

Jak wspomnieliśmy, poduszka może być płaska albo może być profilowana. Poduszki profilowane uznawane są za bardziej komfortowe – nazywane są także poduszkami ortopedycznymi, niemniej jednak możemy wygodnie wysypiać się też na zwykłych poduszkach.

Przy wyborze poduszki profilowanej powinniśmy pamiętać o tym, że jej wysokość powinna być dopasowana do wysokości, na której lubimy spać. Do wyboru mamy też poduszki z wyjmowanymi elementami pozwalającymi na regulowanie wysokości poduszki.

Cena poduszki standardowej to od 3 do 150 złotych, natomiast poduszki profilowane mogą kosztować od około 10 do nawet 300 złotych w zależności od materiału.

Wypełnienie poduszki

To bardzo ważny czynnik. Wypełnienia możemy podzielić na naturalne, na przykład na puch, pierze, bawełnę, wełnę, naturalny lateks, a także na te z wypełnieniem sztucznym – stosuje się pianki poliuretanowe, włókniny lub specjalne kuleczki.

Za jedne z najlepszych poduszek uznaje się te z wypełnieniem puchowym, z małym udziałem pierza, a także z naturalnego lateksu. Zapłacimy za nie też najwięcej. Ceny to zwykle od około 50 do nawet 300 złotych.

Wysokość i twardość poduszki

Powinniśmy dopasować je do naszej pozycji snu i do naszych indywidualnych oczekiwań.

Poduszka o odpowiedniej wysokości powinna tworzyć linię prostą lekko kierującą się w górę od kręgosłupa do głowy. Przy spaniu na boku poduszka powinna zapewniać odpowiedni profil kręgosłupa. Także w tym przypadku linia pomiędzy głową a kręgosłupem powinna być prosta. W przeciwnym przypadku obudzimy się rano z bólem kręgosłupa.

Twardość poduszki jest także indywidualną kwestią. Pamiętajmy jednak o tym, że nie zawsze twardsza poduszka jest bardziej komfortowa.

Pokrycie poduszki

W przypadku poduszek ortopedycznych, profilowanych, pokrycie najczęściej jest zdejmowane dla łatwiejszego utrzymania higieny. Takich poduszek nie powinniśmy jednak prać.

Możemy to jednak robić w przypadku wybranych modeli poduszek standardowych – głównie tych z wypełnieniem z włókniny, ale warto sprawdzić metkę, ponieważ nieodpowiednie pranie może spowodować zbicie się wypełnienia w kulki.