Kubeczek menstruacyjny – tania alternatywa dla podpasek i tamponów?

Kubeczek menstruacyjny – tania alternatywa dla podpasek i tamponów?

Wśród kobiet coraz większą popularność zdobywa stosowanie kubeczków menstruacyjnych. Jest to doskonała alternatywa w stosunku o stosowania tamponów czy podpasek.

Dla wielu kobiet stosowanie kubeczków menstruacyjnych jest zarówno wygodniejsze a także bardziej komfortowe.

Kubeczki menstruacyjne są szczególnie popularne wśród kobiet na Zachodzie gdzie znane są od dłuższego czasu.

Natomiast w Polsce kubeczki menstruacyjne dopiero pojawiają się na rynku. Gdy chce się korzystać z kubeczków menstruacyjnych można obecnie znaleźć coraz więcej przydatnych informacji. Dotyczy to między innymi porad jak wybrać odpowiednie kubeczki menstruacyjne czy jak je właściwe stosować. Nie jest to jednak trudne i w krótkim czasie można przyzwyczaić się do stosowania kubeczków menstruacyjnych.

Różne rozmiary kubeczków

Na rynku można wybrać różne rozmiary kubeczków menstruacyjnych. Występują rozmiary począwszy od mini S aż po XL. Wybranie odpowiedniego rozmiaru wymaga dopasowania kubeczka do budowy ciała, ale również ilości porodów, obfitości miesiączki czy aktywności fizycznej. Rozmiary mini zostały przygotowane przez producentów dla kobiet, które mają nisko położoną szyjkę macicy.

Kubeczki menstruacyjne mają również odmienne wersje w zakresie twardości.

Można w tym względzie spotkać się z wersjami miękkimi, które są przeznaczone dla kobiet, które mają słabsze mięśnie dnia miednicy. U takich kobiet często występują dyskomfort podczas stosowania tamponów. Wersje klasyczne przeznaczone są dla większości kobiet. Natomiast wersje sportowe są przeznaczone dla kobiet, które dużo ćwiczą i cechują się silnymi mięśniami dnia miednicy.

Czyszczenie kubeczków

Jednym z atutów kubeczków menstruacyjnych jest to, że są to produkty wielokrotnego użytku. Pozwala to między innymi na korzystanie z nich znacznie taniej w stosunku do użytkowania podpasek czy tamponów. Dla wielu kobiet kubeczki menstruacyjne są również znacznie bardziej komfortowe i pozwalają na ograniczenie choćby bólów menstruacyjnych. Jednak przy korzystaniu z kubeczków menstruacyjnych bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o ich czyszczenie.

Czyszczenie kubeczków menstruacyjnych polega na ich regularnych myciu.

Na początku należy wykonać skuteczne dezynfekowanie kubeczka, co można wykonać poprzez jego wygo dotowanie lub zastosowanie specjalnych tabletek do dezynfekowania. Przy używaniu kubeczków menstruacyjnych niezbędne jest opróżnianie kubeczków oraz ich płukanie. Następnie można zastosować płyny lub pianki do higieny intymnej.

Niezbędne jest również wykonywanie co pewien czas również gotowania kubeczka.

Pozwala to na uzyskanie pewności, że w sposób naturalny dokonało się dezynfekcji. Wówczas nie ma konieczności decydowania się na stosowanie żadnych tabletek do sterylizowania. Natomiast zamiast gotowania można zdecydować się nieco wygodniejsze stosowanie szczoteczek do czyszczenia otworków odpowietrzających. Pozwala to na skuteczne wyczyszczenie kubeczków. Następnie można również zastosować roztwory z wykorzystaniem tabletek dezynfekujących.