Kamień do pizzy – pomocny czy zbędny gadżet?

Pizza to coraz bardziej popularna potrawa przy realizowaniu jej w warunkach domowych. Każdy kto przygotowywał w domowych warunkach pizzę wie, że smakuje ona inaczej niż ta kupowana szczególnie w sieciowych pizzeriach. Do przygotowania pizzy w warunkach domowych przydatny okazać się może kamień.

Kamień do pizzy to wyposażenie dla wszystkich tych osób, które zainteresowane są realizowaniem pizzy tradycyjnie oraz znacznie bardziej profesjonalnie. Wielu osobom kamień do pizzy pozwala również na zapewnienie pomocy w pieczeniu pizzy.

Decydując się na kamień do pizzy trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że niezbędne jest posiadanie odpowiedniej ilości wolnego miejsca w kuchni.

Zalety kamienia do pizzy

Gdy zacznie korzystać się z kamieni do pizzy w bardzo krótkim czasie można zauważyć korzyści takiego rozwiązania. Po pierwsze kamienie do pizzy pozwalają na zapewnienie równomiernego rozprowadzania ciepła po całej pizzy.

Jednocześnie jest on w stanie zapewnić wchłanianie się wilgoci do ciasta. Pozwala to oczywiście przygotować znacznie bardziej chrupiące ciasto od spodu oraz ułatwia uzyskanie pizzy, która nie jest wyschnięta na górze. Atutem stosowania kamieni do pizzy, które również możliwość przygotowania pizzy w znacznie krótszym czasie.

Pieczenie pizzy na kamieniu to kilka minut, gdzie taki czas rzadko przekracza pięć minut, gdy ustawi się temperaturę na maksymalną wartość. Przy pieczeniu pizzy na kamieniu znacznie rzadziej można spotkać się z takimi problemami jak przywierania ciasta.

Używanie kamienia do pizzy

Kamień do pizzy powinno się wkładać do zimnego piekarnika. Jest to ważne by nie uszkodzić kamienia, który wkładany do rozgrzanego piekarnika może pękać.

Pizza również nie powinna być zimna gdy kładzie się ją na pizzę. Gdy korzysta się z mrożonych pizz czy wyjmuje się zimne ciasto z lodówki niezbędne jest odczekanie aż uzyskają one odpowiednią temperaturę zanim postawi się je na kamień. Kamień nagrzewa się poza piekarnikiem, gdzie dopiero po około godzinie można wstawić go do piekarnika.

W piekarniku kamień powinno się umieszczać nie na najniższym, ale jednym z niższych poziomów piekarnika. Jedynie w przypadku gdy chce się opiekać pizzę od góry, choćby z użyciem funkcji grillowania można zdecydować się na wykorzystanie wyższego kamienia w piekarniku.

Dbanie o kamień do pizzy

Gdy posiada się już kamień do pizzy bardzo ważne jest decydowanie się na odpowiednie dbanie o jego stan. Kamień po wyjęciu z piekarnika powinien wystygnąć, gdzie warto poczekać nawet do dwóch godzin, aż kamień w pełni ostygnie. Dopiero gdy kamień wyschnie warto decydować się na jego umycie.

Polewanie szczególnie gorącą wodą kamienia, który jest rozgrzany można doprowadzić do pękania kamienia. Kamień nie musi być myty, ale można to zrobić, gdy nie chce się by pozostałości choćby mąki tworzyły nadmierny dym przy kolejnym wykorzystaniu kamienia do pizzy.

Najczęściej nie ma że strony producentów żadnych przeciwwskazań do stosowania detergentów przy myciu kamienia do pizzy, ale można wykorzystać do mycia zwykłą wodę i szpatułkę.