Kwas hialuronowy i jego zastosowanie

Kwas hialuronowy i jego zastosowanie

Substancja, którą jest kwas hialuronowy jest jedną z najbardziej popularnych w medycynie estetycznej i kosmetologii. Kwas hialuronowy to substancja, która była stosowana w medycynie do leczenia różnych chorób począwszy od reumatoidalnych aż po nowotworowe.

Zbadanie pozytywnego wpływu kwasu hialuronowego na skórę sprawił, że substancja zaczęła być stosowana do różnych zabiegów kosmetycznych.

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie. Jest to składnik, który wraz z kolagenem wpływa na funkcjonowanie skóry właściwiej powodując właściwe nawilżenie skóry. Z wiekiem ilość kwasu hialuronowego spada co wpływa negatywnie na wygląd skóry gdyż dochodzi do degeneracji włókien kolagenowych. Skutkiem jest wiotczenie oraz wysuszanie się skóry co prowadzi do pojawiania się zmarszczek.

Zastosowanie kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy jest często stosowany jako składnik różnego rodzaju kremów, które pozwalają na uzyskanie efektów odmładzających. Znacznie częściej kwas hialuronowy stosowany jest w gabinetach medycyny estetycznej. Z wykorzystaniem kwasu hialuronowego można realizować różnorodne zabiegi przeciwdziałające starzeniu się. Przy takich zabiegach wstrzykuje się kwas hialuronowy w naskórek.

Kwas hialuronowy stosowany jest również w postaci krystalicznej do wykonywania zabiegów wypełniania zmarszczek. W postaci żelu wprowadzany jest on do skóry, co pozwala na uzyskanie efektu wygładzenia zmarszczek.

Występowanie kwasu hialuronowego w organizmie sprawia, że stosowany w ramach zabiegów medycyny estetycznej kwasu hialuronowego pozwala na uzyskanie naturalnych efektów. Kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie w sposób naturalny. Przekłada się to jednak na konieczność ponawiania zabiegów z wykorzystaniem kwasów hialuronowych, gdyż efekty takich zabiegów nie są trwałe.

Efekty stosowania poszczególnych zabiegów z wykorzystaniem kwasu hialuronowego utrzymywać się mogą najczęściej między pół roku a rokiem czasu. Stosowanie kwasu hialuronowego jest jednak bezpieczne co przekłada się na brak skutków ubocznych wykonywania takich zabiegów przy właściwym wykonaniu procedury zabiegowej.

Inne zastosowania kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy ma zastosowanie nie tylko w kosmetologii czy medycynie estetycznej, ale również w innych działach medycyny. Dotyczy to między innymi okulistyki. Kwas hialuronowy pozwala na zapewnienie wiązanie wody co pozwala przy jego wykorzystaniu tworzyć produkty w postaci płynów do soczewek a także kropli do oczu.

Pozwalają one na uzyskanie takich efektów jak łagodzenia podrażnienia oczu pojawiających się przy noszeniu soczewek kontaktowych. Jednocześnie wykorzystywanie kwasu hialuronowego pozwala również na leczenie zespołu suchego oka. Można w ten sposób uzyskać korzystny wpływ między inny na strukturę filmu łzowego czy wiązanie szkodliwych substancji.

Kwas hialuronowy jest również wykorzystany zarówno w ramach zabiegów chirurgicznych oczu jak też przeszczepach rogówki.

Na bazie kwasu hialuronowego tworzone są również preparaty ochronne do oczu, które mogą być stosowane przy terapiach laserowych oka.