Kwas migdałowy w kosmetyce i medycynie estetycznej

Kosmetyki złuszczające skórę bazujące na kwasach są w stanie dać bardzo dobre rezultaty – dzięki nim można odsłonić nową, świeżo wyglądającą skórę, a także można pozbyć się drobnych niedoskonałości. Jednym z najczęściej używanych kwasów przy złuszczaniu skóry jest kwas migdałowy. Co warto o nim wiedzieć?

Peelingi kwasowe, a także inne kosmetyki zawierające kwasy mogą być używane przez osoby młodsze oraz starsze. Są one rekomendowane głównie w przypadku skóry zanieczyszczonej, z widocznymi niedoskonałościami, która jest trudna w pielęgnacji. Są jednak takie typy kwasów, które mogą być używane także przez posiadaczki cery suchej i wrażliwej.

Jednym z często używanych kwasów używanych w kosmetyce oraz podczas zabiegów medycyny estetycznej jest kwas migdałowy. Jest on zaliczany do grupy alfa-hydroksykwasów (AHA) i powstaje z migdałów w procesie ich hydrolizy.

Kuracje bazujące na kwasie migdałowym pozwalają na złuszczenie wierzchniej warstwy skóry, odblokowanie gruczołów łojowych, zmniejszenie łojotoku oraz rozjaśnienie przebarwień i zmniejszenie drobnych zmian, na przykład zmarszczek, blizn. Dzięki stymulacji fibroblastów do syntezy kolagenu i elastyny zapobiega również przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Kwas migdałowy polecany jest:

  • dla posiadaczek cery tłustej i mieszanej, mających rozszerzone pory, zaskórniki, pozostałości po wypryskach
  • przy trądziku, także w jego aktywnej fazie – pozwala na szybsze wygojenie zmian oraz zmniejsza częstotliwość ich ponownego pojawiania się
  • na przebarwienia na skórze, między innymi na przebarwienia potrądzikowe, posłoneczne, po stanach zapalnych, na piegi, ostudę
  • dla osób z cerą ziemistą, szarą, zmęczoną, która nie ma równego kolorytu
  • dla cery suchej, odwodnionej, potrzebującej jednak dobrego wygładzenia oraz nawilżenia
  • dla właścicielek cery wrażliwej i delikatnej, także w przypadku zmian naczynkowych oraz przy trądziku różowatym, ponieważ kwas migdałowy ma delikatne działanie w przypadku stosowania niskich stężeń, nie powoduje także silnego podrażnienia skóry i nasilonego złuszczania naskórka podczas kuracji

Kwas migdałowy może być używany na wiele sposobów – najczęściej jest wykorzystywany jako kuracja, ale również dodawany jest on w mniejszych stężeniach do popularnych kosmetyków, na przykład do toników do twarzy, kremów oraz serum. Lepsze efekty uzyskamy jednak w przypadku kuracji z użyciem wyższych stężeń kwasu.

Ile kosztują zabiegi z użyciem kwasu migdałowego?

Jeśli chcemy przeprowadzić zabieg w domu, będziemy potrzebowali preparatu kwasowego. Zakupimy go w cenie już od około 25 złotych w bezpiecznym stężeniu. Gdy będziemy chcieli udać się na zabieg do gabinetu kosmetycznego albo medycyny estetycznej, za jeden zapłacimy około 80-150 złotych. W trakcie zabiegów profesjonalnych stosuje się wyższe stężenia niż w kosmetykach do użytku domowego.

Warto przy tym wskazać, że najlepsze efekty stosowania kwasu migdałowego uzyskamy dzięki regularnemu powtarzaniu zabiegów. Najczęściej konieczne jest wykonanie około 3-6 zabiegów w częstotliwości co 1-2 tygodnie w zależności od indywidualnych potrzeb oraz wskazań.