Licówka czy korona – co wybrać?

Licówka czy korona – co wybrać?

Nie każdy z nas ma idealny uśmiech. Jednak w takim przypadku możemy udać się do gabinetu stomatologicznego, aby skorzystać z oferowanych przez niego zabiegów. Stomatologia estetyczna i protetyka stoją na wysokim poziomie – właściwie nie ma żadnych ograniczeń w podążaniu za tym najlepszym efektem.

Korony są używane zarówno w celu estetycznym, jak również w zabiegach stomatologicznych prowadzonych podczas leczenia ubytków. Licówki z kolei są używane głównie podczas zabiegów stomatologii estetycznej, czyli do poprawy wyglądu zębów. Kiedy dokładnie sprawdzą się korony, a kiedy licówki? Ile musimy za nie zapłacić?

Licówki

Licówki to cienkie płatki porcelany, które naklejane są na powierzchnię zęba. Są one dopasowywane indywidualnie do zębów pacjenta na podstawie wycisków protetycznych. Następnie są one wysyłane do pracowni protetycznej, gdzie technik przygotowuje licówki w odpowiednim kształcie i kolorze.

Przed aplikacją licówek konieczne jest również wyleczenie ubytków i dokładne wyczyszczenie zębów przez skaling i piaskowanie. Samo założenie licówki jest szybkie i bezbolesne. Efekt jest trwały – najczęściej licówki wytrzymują 10 lat i więcej. Musimy jednak pamiętać o tym, aby chronić licówkę przed złamaniem – uważać na twarde jedzenie, nie obgryzać paznokci.

Licówki naklejone na zęby potrafią zmienić ich kształt, wielkość i kolor. Dzięki nim możemy wyrównać zęby i sprawić, że będą równe i ładne, możemy także zamaskować diastemę (przerwę między jedynkami), a także poprawić kolorystykę zębów, na przykład wtedy, gdy ząb jest przebarwiony po kuracji antybiotykowej albo jest po leczeniu kanałowym.

Cena za jedną licówkę porcelanową to od 1000 do 1900 złotych.

Korony

Korona jest odbudową protetyczną zęba wykonaną z porcelany. Może być ona umieszczona na podbudowie metalowej albo pełnoceramiczna – bardziej estetyczna, ale też droższa. Korona przed założeniem wymaga oszlifowania zęba z każdej strony. Potem pobierany jest wycisk protetyczny i stomatolog zakłada tymczasową koronę z materiału stosowanego do uzupełniania ubytków. Pracownia protetyczna wykonuje koronę w określonym kształcie i kolorze.

Korony stosowane są najczęściej po leczeniu kanałowym (endodontycznym), ale również w innych przypadkach, na przykład po uszkodzeniu zęba. Korony zakłada się też na implantach zębowych. Korony porcelanowe mają podobną trwałość do licówek. Są w stanie wytrzymać nawet więcej niż 10 lat w zależności od pacjenta.

Ceny koron porcelanowych nie są niskie. Za koronę pełnoceramiczną zapłacimy zwykle około 1200 złotych. Za koronę porcelanową na podbudowie metalowej zapłacimy około 800 złotych.

Zatem, korona czy licówka? Te produkty protetyczne pełnią różne funkcje, dlatego są one dobierane indywidualnie do problemu stomatologicznego. Gdy chcemy jednak poprawić wygląd zęba, znacznie lepsze będą licówki. Korony sprawdzają się wtedy, gdy ząb jest uszkodzony i wymaga odbudowy.