Łupież tłusty i łupież suchy – różnice i metody kuracji

Łupież tłusty i łupież suchy – różnice i metody kuracji

Łupież jest poważnym problemem nie tylko estetycznym ale również higienicznym. Ważne jest by podejmować odpowiednie metody kuracji przy występowaniu łupieżu co pozwala skutecznie się go pozbyć, ale również przeciwdziałać jego występowaniu.

Łupież może mieć różne przyczyny i występować zarówno u mężczyzn jak też kobiet.

Łupież jest przede wszystkim krępującą przypadłością. Jest to spowodowane działaniem grzybów, które są drożdżopodobne. Są to grzyby, które naturalnie występują na skórze głowy. Jednak jeśli powstaną dogodne warunki do ich rozwijania się wówczas na głowie może pojawiać się łupież pod wpływem działania grzybów.

Łupież tłusty

Jednym z rodzaju łupieżu jest łupież tłusty. Przy skórze o właściwościach przetłuszczających się na głowie występują takie warunki, które pozwalają na bardzo szybki rozwój grzybów. Jest to spowodowane tym, że grzyby naturalnie występujące na głowie żywią się łojem, który produkowane jest przez gruczoły na Głowie.

Jednocześnie tłuszcz tworzy przy okazji bardzo korzystne środowisko na grzybów drożdżaków, które doskonale czują się w warunkach beztlenowych. Przy takich warunkach grzyby zwiększają swoją liczbę na głowie nawet dwukrotnie. Jednocześnie grzyby te produkują również odchody, które mogą powodować pojawiania się stanu zapalnego.

Objawami takiego stanu są między innymi zaczerwienienia czy uczucie uporczywego swędzenia. W ramach postępującego procesu dochodzi również do złuszczania się naskórka, który nazywany jest łupieżem tłustym.

Łupież suchy

Drugim rodzajem łupieżu jest łupież suchy, którego bezpośrednim powodem jest łojotok. Na taki łupież narażone są wszystkie osoby, które cierpią na łojotok. Dodatkowo u takich osób występuje dodatkowo silna wrażliwość na grzyby drożdżaki. Powoduje to, że nawet niewielkie ilości tego grzyba powodować mogą występowanie stanu zapalanego.

Efektem tego jest pojawianie się na głowie łupieżu, który następnie osypuje się w formie srebrnych płatków. Łupież suchy może być powodowany również przy stosowaniu nieodpowiednich kosmetyków w postaci zarówno szamponów, ale również pianek, farb, lakierów. Powodować one mogą podrażnienie, które może przekształcać się w kontaktowe zapalenie skóry.

Przeciwdziałanie łupieżowi

Skutecznymi metodami przeciwdziałania łupieżowi jest stosowanie odpowiednich preparatów, które pozwalają na skuteczne przeciwdziałania rozwijania się łupieżu. Szampony przeciwłupieżowe pozwalają na zapewnienie skórze głowy takich substancji, które pozwalają na zmniejszenie ilości występujących na głowie grzybów drożdżaków. W takich kosmetykach znajdują się między innymi takie minerały jak selen czy cynk.

Część szamponów działających przeciwłupieżowo może zawierać również kwas salicylowy, który pozwala na uzyskanie efektu złuszczania naskórka co sprawia, że również substancje lecznicze mogą znacznie szybciej docierać do skóry głowy. Najczęściej preparatów przeciwłupieżowych trzeba stosować około trzy tygodnie, by kuracja była skuteczna.

Jednocześnie przy realizowaniu takich kuracji niezbędne jest znacznie częstsze mycie włosów. Szampony przeciwłupieżowe mogą mieć silne działanie, więc do mycia częstszego włosów trzeba używać również innych szamponów.