Łysienie kobiet na tle nerwowym

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów jest bardzo dużo. Jednym z tych często pomijanych jest stres. Do łysienia na tle nerwowym może dochodzić także u kobiet. Jak możemy poradzić sobie z tym problemem?

Na stres jesteśmy narażeni każdego dnia. Związany jest między innymi z naszą pracą oraz z życiem prywatnym. Współczesny świat ma w stosunku do nas duże wymagania i jeśli chcemy im sprostać, stres może stać się naszym nieodłącznym towarzyszem.

Stres może być bodźcem napędzającym do działania, ale znacznie częściej jest czynnikiem wpływającym negatywnie na nasze samopoczucie. Skutki stresu mogą prowadzić do wielu poważnych schorzeń, szczególnie wtedy, gdy mówimy o długotrwałym narażeniu na stres.

Długotrwały wpływ stresu na człowieka:

• większe wahania nastroju, apatia, nadpobudliwość, depresja, wycofanie, izolacja

• problemy z sercem i ciśnieniem krwi

• obniżenie poziomu odporności i osłabienie organizmu, z czym związana jest większa podatność na infekcje

• trudności z prawidłowym działaniem układu pokarmowego

• problemy z potencją u mężczyzn oraz z zajściem w ciąże u kobiet

• nadmierne wypadanie włosów, pogorszenie stanu skóry

Zatem długotrwały stres również może mieć wpływ na kondycję włosów. Życie w ciągłym stresie powoduje, że organizm działa jak na zwiększonych obrotach. Poziom hormonów wydzielanych w sytuacjach stresowych negatywnie wpływa wtedy na cały organizm, w tym także na kondycję włosów.

Osoby zestresowane mają większe ryzyko łysienia

W związku z tym u osób narażonych na długotrwały stres częściej dochodzi do przypadków łysienia. Mówimy wtedy głównie o łysieniu telogenowym, które jest jedną z najczęstszych przyczyn utraty włosów u kobiet i u mężczyzn. Dochodzi wtedy do stopniowego zaniku mieszków włosowych, a także do wydłużenia się fazy, w której włosy są w stanie spoczynku, dlatego nie rosną. W rezultacie może dojść do częściowego albo nawet całkowitego wyłysienia.

U osób narażonych na stres może też dojść do powstania odruchu wyrywania sobie włosów jako reakcji – mówimy wtedy o tak zwanym kompulsywnym wyrywaniu włosów. Taki problem może pojawić się również w przebiegu niektórych chorób psychicznych, na przykład nerwic.

Jak można leczyć wypadanie włosów na tle nerwowym?

Aby można było mówić o skutecznym leczeniu, konieczne jest określenie przyczyny wypadania włosów. Jeśli to nadmierny stres, w takim przypadku warto pomyśleć, jak można zmienić jego wpływ na życie. Dla uzyskania rezultatów w takim przypadku potrzebne są niekiedy diametralne zmiany.

Wycofanie się ze środowiska powodującego nadmierny stres, czy to w pracy, czy w życiu prywatnym, wyjechanie na urlop, aby można było spokojnie odetchnąć i z regenerować siły, zmiana swojego trybu życia – wysypianie się zamiast niedosypiania, prawidłowa dieta zamiast śmieciowego jedzenia. To wszystko może wpłynąć korzystnie na całą kondycję organizmu, w tym również na wypadanie włosów.

Możemy stosować również odpowiednie kosmetyki, które są przeznaczone dla osób z wypadającymi włosami, a także specjalne suplementy diety, niemniej jednak bez pozbycia się głównego czynnika wywołującego problemy, nie osiągniemy oczekiwanego rezultatu. Właśnie dlatego warto rozważyć również wizytę u psychologa lub psychiatry i rozpoczęcie psychoterapii lub terapii farmakologicznej, jeśli nie jesteśmy w stanie samodzielnie poradzić sobie z nerwami.