Łysienie plackowate – jak można sobie z nim poradzić?

Masz problemy z wypadającymi włosami? W takim przypadku przyczyną może być łysienie plackowate. Jakie są objawy tej choroby i jak można sobie z nią poradzić?

Łysienie plackowate jest przelewką chorobą skóry, która objawia się występowaniem przejściowych albo trwałych ognisk wyłysienia. Choroba ta może pojawić się w każdym momencie życia, ale głównie dotyczy osób w młodszym wieku.

Medycyna nie zna powodów powstawania łysienia plackowatego.

Prawdopodobnie przyczyną choroby są czynniki o podłożu genetycznym, między innymi związane ze zjawiskami autoimmunologicznymi, nerwicowymi, naczyniowymi, psychicznymi. Łysienie plackowate współwystępuje także z różnymi chorobami autoimmunologicznymi, między innymi zapaleniem tarczycy typu Hashimoto, bielactwem, toczniem rumieniowatym, cukrzycą typu I.

Jakie są objawy łysienia plackowatego?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, w łysieniu plackowatym występują ogniska wyłysienia, które przyjmują obszary przypominające placki – stąd też nazwa schorzenia. Łysieniu plackowatemu nie towarzyszą widoczne zmiany zapalne, chociaż zaliczane jest ono do chorób zapalnych – nie ma zaczerwienień, łuszczenia się skóry.

W przebiegu łysienia plackowatego włosy odrastają zwykle po około 3-6 miesiącach po ich wypadnięciu. Początkowo mają jasny kolor i dopiero po ponad miesiącu nabierają pierwotnego zabarwienia. Objawy mogą pojawić się ponownie, ponieważ choroba na charakter nawrotowy.

Oprócz wypadania włosów na głowie łysienie plackowate może dotyczyć także innych obszarów owłosionych na ciele, na przykład włosów łonowych, rzęs, brwi.

Jak leczy się łysienie plackowate?

Leczenie łysienia plackowatego jest bardzo trudne i niekiedy u pacjenta nie można uzyskać optymalnych rezultatów. Stosuje się różne metody, które wyróżniają się także zmienną skutecznością w zależności od pacjenta.

Najczęściej u chorych stosuje się preparaty zawierające minoksydyl – związek chemiczny, który stymuluje mieszki włosowe. Efekt kuracji można zauważyć dopiero po około 2-4 miesiącach regularnej kuracji. Preparaty zawierające ten związek kosztują od około 50 do 120 złotych w zależności od producenta.

Stosuje się też terapie sterydowe, niemniej jednak zaprzestanie ich stosowania najczęściej powoduje nawrót objawów.

Oprócz tego stosuje się też nowocześniejsze metody, między innymi leczenie metodą fotodynamiczną UVA oraz metodą PUVA. Polegają one na wykorzystaniu światła o określonej długości fali i dają dobre rezultaty. Z takich metod leczenia można skorzystać z profesjonalnych gabinetach dermatologicznych i trychologicznych – cena jednego zabiegu wynosi zwykle od 150 do 200 złotych.

Stosuje się również leczenie z użyciem DCP (difenylocyklopropenonu) lub innych alergenów kontaktowych. Zastosowanie alergenów powoduje miejscowe podrażnienie skóry i stan zapalny, co pobudza jednocześnie cebulki włosów i pozwala na zmniejszenie wypadania. Metoda ta uznawana jest obecnie za jedną z najskuteczniejszych w leczeniu łysienia plackowatego, niemniej nie daje stuprocentowej skuteczności.

Rozwiązaniem problemu może być też zakupienie peruki – dobre peruki z naturalnych włosów to koszt nawet ponad 1 500 złotych.