Metamorfoza mieszkania nie musi być droga!

Metamorfoza mieszkania nie musi być droga!

Chcesz, aby twoje mieszkanie wyglądało zupełnie inaczej, ale nie chcesz też przeznaczać na ten cel zbyt dużej ilości pieniędzy? W takim przypadku zapraszamy do sprawdzenia naszych porad – metamorfoza mieszkania wcale nie musi być droga!

Twoje mieszkanie nie wygląda już zbyt dobrze i wymaga odświeżenia? A może zaczął podobać ci się inny styl aranżacji wnętrz i chcesz zamieszkać właśnie w takiej przestrzeni? Jesteś po przeprowadzce do nowego lokum i nie podoba ci się jego wygląd? Właśnie w tych przypadkach warto pomyśleć o metamorfozie mieszkania – nie musimy w takim przypadku wydawać na ten cel fortuny. O czym warto pomyśleć?

1. Zrób generalne porządki

Jeśli twoje mieszkanie ma dużo rzeczy i jest zagracone, w takim przypadku najlepszym wyborem będzie rozpoczęcie od generalnych porządków. Przejrzyj wszystkie posiadane rzeczy i wyrzuć te, które ci się nie podobają, są zniszczone, nie pasują do twojego planu nowej aranżacji mieszkania.

Jeśli nie wiesz, co zrobić z konkretnymi przedmiotami, zapakuj je do pudełek albo worków i umieść w schowku, piwnicy czy w szafie. Jeśli nie sięgniesz po nie w ciągu najbliższego roku, po prostu nie będą ci potrzebne i także można się ich pozbyć.

2. Przemaluj ściany

Malowanie ścian wcale nie jest bardzo trudnym zadaniem i możemy wykonać tę pracę samodzielnie. Będzie potrzebna farba oraz akcesoria do malowania – kuwetka, wałek, pędzle. Powinniśmy bez problemu zamknąć się w koszcie około 200 złotych przy malowaniu średniej wielkości pomieszczenia.

Gdy nie wiesz, jaki kolor wybrać, postaw na biel. Nie tylko jest modna, ale również obija światło, dlatego potrafi optycznie powiększyć pomieszczenie i rozświetlić je. Biel daje też różnorodne możliwości aranżacji z wieloma kolorami mebli i dodatków.

3. Nowe meble albo renowacja starych

Nowe meble wcale nie są bardzo drogie. Nowy stolik kawowy możemy mieć już za kilkadziesiąt złotych. Za około 100 złotych kupimy krzesło do jadalni. Oczywiście, w niskiej cenie nie kupimy najwyższej klasy mebli, ale możemy stworzyć z nimi nowoczesną, świeżą aranżację.

Gdy twoje meble w domu nadal są w dobrym stanie, pomyśl o ich renowacji. Pomalowanie mebli na nowy kolor czy obicie ich nowymi tkaninami pozwoli na nadanie im nowego, piękniejszego wyglądu.

4. Zmień tekstylia

Niedrogą, ale bardzo efektowną metamorfozę możemy uzyskać dzięki zmianie tekstyliów w pomieszczeniu – zasłon, firanek, poduszek, narzut. Za takie dodatki wcale nie zapłacimy bardzo dużo, a rezultat będzie olśniewający.

Gdy kupujemy nowe tekstylia, warto postawić na te skoordynowane kolorystycznie. Jeśli chcemy powiększyć optycznie pomieszczenie, w oknach możemy zrezygnować z firanek albo założyć te lekkie i woalowe.

5. Wybierz nowe oświetlenie

Bardzo dobry rezultat możemy osiągnąć również dzięki zastosowaniu nowego oświetlenia. Dzięki niemu możemy też sprawić, że nasze mieszkanie będzie wyglądało na bardziej przytulne wieczorami.

Zamiast tylko jednego źródła światła, na przykład wiszącej lampy, warto też postawić na dodatkowe punkty świetlne – lampa podłogowa, lampa stołowa do ustawienia na stole, komodzie albo parapecie, modne obecnie girlandy świetlne czy w końcu lampiony i świeczki. Dzięki nim wnętrze będzie jeszcze bardziej klimatyczne i komfortowe.