Metody leczenia żylaków i ich ceny

Metody leczenia żylaków i ich ceny

Pojawienie się żylaków sprawia, że można odczuwać bardzo intensywny ból. Osoby, u których pojawiły się żylaki szukają sposobów na skuteczne leczenie żylaków.

Należy jednak brać pod uwagę, że leczenie żylaków jest bardzo skomplikowanym procesem, ale ważne jest jak najwcześniejsze podejmowanie leczenia co znacznie ułatwia profilaktykę.

Metody leczenia żylaków można podzielić na nieoperacyjne oraz operacyjne.

Zastosowanie danej metody leczenia zależy przede wszystkim od etapu rozwoju choroby jaką są żylaki. Należy jednak brać pod uwagę, że przy żylakach najważniejsza jest profilaktyka. Gdy żylaki już się pojawią wówczas nie ma skutecznych metod całkowitego zatrzymania procesu rozwijania się żylaków. Usunięcie żylaków jest możliwe wówczas jedynie poprzez działania chirurgiczne.

Metody leczenia wybierane przez chirurgów

Chirurdzy stosują jedną z czterech metod leczenia żylaków. Zależy to od indywidualnej sytuacji pacjentki czy pacjenta. Niezbędna jest zatem konsultacja lekarska zanim zostanie wybrana odpowiednia metoda leczenia. W ramach konsultacji z lekarzem określana jest wielkość żylaków. Istotne jest również w jakim stanie są zastawki w żyłach.

Gdy wybierana jest metoda operacyjna leczenia żylaków stosowane są różne metody.

Metoda Babcocka

Po pierwsze jest to metoda Babcocka, która polega na usuwaniu głównego pienia żylnego oraz odchodzących gałęzi żylnych. Po usunięciu części żyły wprowadzony jest specjalny stripper czyli linka metalowa, która pozwala skuteczne usunięcie elementów chorej żyły. Zabieg tego rodzaju trwa około godziny czasu i jest realizowany w znieczuleniu ogólnym. Po zabiegu można chodzić już następnego dnia przy wykorzystaniu elastycznych bandaży na nogach. Natomiast po zabiegu pozostają blizny.

Miniflebektomia

Operacja miniflebektomi opiera się również na wycinaniu głównego pnia żylnego. Wykonanie takiej operacji może odbywać się z znieczuleniu miejscowym. Jednocześnie po zabiegu w odróżnieniu oraz strippingu nie wymaga zakładania szwów. Przekłada się to na brak występowania śladów po wykonaniu operacji. Rekonwalescencja po zabiegu wynosi również około miesiąca podobnie jak w przypadku strippingu.

Metoda kriostrippingu

Przy wykorzystaniu metody kriostrippingu wykorzystywana jest w ramach zabiegu sonda, która pozwala na wyciągnięcie kawałka żyły, który będzie usuwany. Przy zabiegach mogą być wykorzystywane różne metody znieczulenia, ale najczęściej stosowana jest znieczulenie miejscowe. Wykonanie operacji nie trwa najczęściej więcej niż jedną godzinę. Po zabiegu można jednak wrócić do domu zaraz po jego wykonaniu. Natomiast rekonwalescencja gdzie trzeba nosić specjalny opatrunek uciskowy trwa około dwóch tygodni.

Nieoperacyjna metoda leczenia

Do nieoperacyjnych metod leczenia żylaków zalicza się między innymi skleroterapia. Jest to jedna z tych metod, która wybierana jest przez chirurgów. Zastosowanie tego zabiegu jest możliwe przy żyłach o małym przekroju a także w przypadku występowania na nogach tak zwanych pajączków.

Przy zabiegu wykorzystywany jest specjalny preparat, który wstrzykiwany jest podczas realizowania zabiegu. Wykonanie zabiegu jest możliwe w warunkach ambulatoryjnych a jednocześnie zabieg trwa krótki czas czyli maksymalnie pół godziny.