Metody usuwania blizn – co warto wybrać?

Metody usuwania blizn – co warto wybrać?

Blizny mogą być efektem oparzeń, urazów albo operacji. Pojawiają się też na twarzy jako ślady po wypryskach. Aktualnie do dyspozycji mamy szeroką gamę metod usuwania blizn. Na co warto się zdecydować?

Do powstania blizny dochodzi wtedy, gdy skóra jest uszkodzona w wyniku różnych czynników zewnętrznych. Wtedy w miejscu rany powstaje tkanka włóknista, która odróżnia się od otaczającej skóry i może być nawet powodem do kompleksów.

W zależności od typu urazu, głębokości rany, umiejscowienia, a także indywidualnych predyspozycji blizny mogą mieć różny wygląd. Również bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja rany oraz blizny – dzięki specjalnemu postępowaniu będziemy mogli zmniejszyć widoczność blizny.

Wyróżniamy między innymi:

• blizny zanikowe, które mają formę zagłębienia w skórze

• blizny przerosłe, które są twarde i pogrubione, najczęściej koloru czerwonego

• bliznowce – niekontrolowane przerosty tkanek, które wykraczają poza ranę

Właściwa pielęgnacja rany dla przyspieszenia jej gojenia oraz uformowania małej blizny polega między innymi na jej właściwym oczyszczaniu oraz ochronie. Jeśli rana już się zabliźni, należy także o nią dbać. W tym celu powinniśmy stosować specjalne kosmetyki, na przykład z silikonem, wyciągami z roślin, śluzem ślimaka. Kosmetyki tego rodzaju kupimy w cenie od około 10 do 150 złotych zależnie od składników aktywnych.

Zdarza się jednak, że w wyniku zaniechania pielęgnacji albo niewłaściwej pielęgnacji blizna nie wygląda dobrze. W takim przypadku warto skorzystać z jednej z wielu metod usuwania blizn w profesjonalnych gabinetach.

Laserowe usuwanie blizn

Metoda polega na zastosowaniu urządzenia laserowego, które emituje skoncentrowaną wiązkę światła docierającą aż do skóry właściwej. Dzięki temu można spłycić głębokie blizny, zredukować ich intensywny koloryt, poprawić napięcie skóry. Zaleca się wykonanie 4-6 zabiegów dla najlepszych rezultatów. Cena jednego zabiegu to od 200 do 400 złotych.

Peelingi medyczne

Dzięki peelingom medycznym można złuszczyć wierzchnią warstwę skóry. To metoda polecana w przypadku drobniejszych blizn, na przykład potrądzikowych. Najczęściej stosuje się peelingi kwasowe, ale można również wykonać zabieg peelingu mechanicznego – dermabrazję. Cena jednego zabiegu to od 100 do 300 złotych. Efekty widać po jednym zabiegu, ale dla najlepszych rezultatów warto skorzystać z serii zabiegów.

Chirurgiczne usuwanie blizn

To inwazyjna metoda, która polega na usunięciu całej blizny. Przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu blizny chirurg zszywa skórę. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć widoczność zmiany, ale mogą pojawić się powikłania w formie bliznowca. Ceny zabiegów rozpoczynają się od około 300 złotych.

Stosuje się również inne rodzaje zabiegów.

Najlepiej udać się do gabinetu medycyny estetycznej lub gabinetu kosmetycznego, gdzie będzie można zapoznać się z pełną gamą propozycji. Lekarz będzie mógł zobaczyć bliznę i doradzić najlepsze metody jej usunięcia, które będą mogły dać odpowiednie rezultaty i będą dostępne w przystępnych cenach.