Minimalistyczna pielęgnacja twarzy i ciała

Minimalistyczna pielęgnacja twarzy i ciała

Twoja łazienka aż tonie w kosmetykach, których nie używasz? Chcesz pielęgnować swoją skórę w prostszy, bardziej naturalny sposób? W takim przypadku minimalizm będzie tutaj strzałem w dziesiątkę.

Minimalizm to jeden z popularnych ostatnio trendów, który dla wielu osób już teraz stał się filozofią życiową. W skrócie chodzi o to, aby mieć mniej niż więcej, przedmioty tylko potrzebne, funkcjonalne, sprawiające nam przyjemność i radość. Minimalizm może też objawiać się przez rezygnację z używania jednorazowych produktów.

Pielęgnacja twarzy i ciała w nurcie minimalizmu polega przede wszystkim na ograniczeniu liczby stosowanych kosmetyków.

Zamiast wielu możemy korzystać z tych wielofunkcyjnych, które mogą nadawać się do kilku zadań jednocześnie. Mogą być to kosmetyki naturalne, jednak nie jest to konieczne – można prowadzić minimalistyczną pielęgnację także bez nich.

Kosmetyki uniwersalne

Wbrew pozorom istnieje bardzo dużo kosmetyków o wszechstronnym zastosowaniu, które mogą być używane nie tylko do twarzy i ciała, ale również do włosów. Na szczególną uwagę zasługują kosmetyki w postaci olejów.

Oleje i ich mieszaniny mogą być używane między innymi do zmywania makijażu

– świetnie rozpuszczają kosmetyki kolorowe, możemy nakładać je również na twarz zamiast kremu albo dodawać do kremu, by poprawić jego właściwości. Również nadają się do olejowania włosów oraz do pielęgnacji ciała. Do wyboru mamy różne oleje, ale najbardziej popularne to między innymi te ze słodkich migdałów, śliwkowy, jojoba, kokosowy, aby wspomnieć o kilku z nich. Możemy też wybrać mieszaniny różnych olejów albo przygotowywać je samodzielnie.

Także wśród wielofunkcyjnych kosmetyków możemy wskazać na mydła oraz żele oczyszczające. Żele o delikatnych detergentach mogą nadawać się do mycia skóry ciała, twarzy, a nawet do mycia włosów. Dzięki temu zamiast trzech kosmetyków mamy tylko jeden. Do wyboru mamy też różne mydła – kupimy je również w naturalnych wariantach, które dobrze nadają się do różnych zastosowań. Jednym z popularnych mydeł jest czarne mydło powstające z oliwek.

Jeśli chodzi o tonizowanie skóry, można wybrać hydrolaty, czyli wody roślinne albo przygotowywać toniki samodzielnie, na przykład z octu jabłkowego.

W kategorii kremów do twarzy i balsamów do ciała możemy kupić jeden uniwersalny kosmetyk, który będzie mógł spełnić się w każdej z tych ról. Dzięki zawartości składników nawilżających i natłuszczających oraz pielęgnacyjnych kosmetyk zapewni skórze właściwą ochronę i regenerację. Do wyboru mamy też masła roślinne, na przykład shea czy kakaowe.

O czym jeszcze warto pamiętać?

• Przed wprowadzeniem minimalistycznej pielęgnacji warto zrobić porządek wśród swoich kosmetyków.

• Nie kupować nowych kosmetyków przed zużyciem tych już posiadanych.

• Sprawdzać składy kosmetyków, aby kupować te posiadające dobre, wartościowe i bezpieczne dla skóry składniki.

• Zamiast małych opakowań kupować większe, które nie tylko są tańsze, ale też powodują powstawanie mniejszej ilości odpadów.

Zatem minimalistyczna pielęgnacja skóry twarzy i ciała nie musi być trudna – co więcej, dzięki niej możemy naprawdę dużo zaoszczędzić!