Najwygodniejsze szpilki – jakie?

Eleganckie, seksowne, ale czy wygodne? Szpilki możemy ujrzeć w garderobie niemalże każdej kobiety. W sprzedaży znajdziemy wiele świetnych modeli, zarówno tych klasycznych, jak i modnych w tym sezonie. Niestety, nie wszystkie są komfortowe. Jak wybrać te najlepsze?

Buty na wysokim obcasie mają wielowiekową historię. Co ciekawe, kiedyś często korzystali z nich mężczyźni. Teraz to jednak domena kobiet. Szpilki mają różne odmiany – to zarówno te klasyczne w czerni, jak również czerwone, brązowe czy w kolorze kobaltowo niebieskim. Mogą być jednolite lub mieć wzorki, matowe albo lakierowane, mogą mieć wyższą lub niższą szpilkę, mogą mieć dodatkowy pasek na kostce albo wycięcie na palcach – peep-toe. Wybór jest tak duży, że każda kobieta może znaleźć dla siebie coś interesującego.

Niestety, szpilki, chociaż wyglądają bardzo ładnie na nodze i wysmuklają całą sylwetkę, nie należą do zbyt komfortowych butów – zwłaszcza wtedy, gdy nosimy je przez wiele godzin na stopach. Obuwie na wysokim obcasie wymusza niezgodną z anatomiczną postawę, co może być również przyczyną problemów zdrowotnych. Oczywiście, nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować ze szpilek – ważne jest jednak, aby były dopasowane, wygodne i noszone tylko na te okazje, gdy jest to konieczne.

Czym wyróżniają się wygodne szpilki?

Znalezienie tych idealnych może być trudne, ale wcale nie jest niemożliwe. Warto więc dowiedzieć się, czym tak naprawdę powinny wyróżniać się dobre buty na wysokim obcasie.

Zacznijmy od samego obcasa, ponieważ to on wpływa na komfort w najwyższym stopniu. Klasyczne szpilki mają obcas wysoki i cienki – zwykle mający od 8 do 11 centymetrów. Te z najwyższym obcasem powinny być jednak zarezerwowane na te wyjątkowe okazje jak imprezy. Na co dzień, na przykład do pracy, lepiej wybrać obuwie mające obcas na 6-8 centymetrów.

1. Dobra szpilka

Szpilka powinna być tak umiejscowiona, aby pozwalała na równomierne rozłożenie ciężaru ciała. Nie powinnyśmy się chwiać i czuć niestabilnie – szpilki powinny zapewniać odpowiednią równowagę.

2. Platforma dla większej wygody

Warto przy tym wskazać, że bardziej komfortowe są szpilki z platformą z przodu – dzięki niej możliwa jest absorpcja wstrząsów w trakcie chodzenia. Bez platformy stopa oddzielona jest od podłoża tylko cienką podeszwą i to właśnie to miejsce może boleć najbardziej.

3. Wierzch obuwia

Kolejna kwestia to wierzch obuwia. Im bardziej zabudowane szpilki, tym lepiej trzymają stopę. Właśnie dlatego chodzenie w sandałkach na szpilkach może być znacznie mniej wygodne, ponieważ ich paski wpijają się w stopy. Skórzane obuwie będzie wygodniejsze – skóra lepiej dopasowuje się do stopy niż materiały sztuczne.

4. Odpowiedni rozmiar i szerokość

Nie zapominajmy także o tym, jak duże znaczenie ma odpowiedni rozmiar i szerokość obuwia. Gdy będzie za wąskie, będzie powodować ból, szczególnie w okolicy palców, które będą nienaturalnie ściśnięte. Właśnie dlatego warto przymierzać obuwie producentów, którzy oferują je w różnych szerokościach.

Gdy jednak nawet po wielu próbach szpilki nadal są dla ciebie mało komfortowe, po prostu wybierz inne obuwie – nie ma sensu nosić niewygodnych butów!