Modny dywan do salonu – co kupić?

Modny dywan do salonu – co kupić?

Chcesz zmienić dywan w swoim salonie? W sklepach z wyposażeniem wnętrz czeka na ciebie wiele ciekawych modeli, więc bez problemu można znaleźć taki, który będzie pasował do aranżacji. Na co warto się zdecydować, aby salon wyglądał modnie i oryginalnie?

W wielu salonach dywan jest tym niezbędnym elementem. Najczęściej umieszczany jest przy sofie i fotelach, pozwalając na stworzenie miłego kącika do wypoczynku. Także możemy umieścić go pod zestawem składającym się ze stołu oraz z krzeseł.

Wybranie odpowiedniego dywanu powinno być jednak poprzedzone przemyśleniem, jaki jego rodzaj będzie najlepszy, a także jakiego rozmiaru i kształtu powinniśmy poszukiwać. Na co zwrócić uwagę przy kupnie dywanu i gdzie znaleźć ten najlepszy?

Dywan do salonu – jaki wybrać?

Dzisiaj najmodniejsze dywany to te, które mają długie i miękkie włosie, a także dywany plecione na płasko.

Te pierwsze wyglądają bardzo przytulnie dzięki swojemu wysokiemu runu, a także są bardzo komfortowe – można na nich siedzieć, chodzić po nich boso. Takie dywany shaggy najczęściej produkuje się z tworzyw sztucznych.

Druga opcja to dywany plecione na płasko. Najczęściej powstają z naturalnej bawełny albo z wełny, ale możemy też spotkać takie, które wykonane są z dodatkiem tworzyw sztucznych. Dywany tkane na płasko są już mniej komfortowe dla stóp. Są twardsze, bardziej szorstkie w dotyku, ale mogą dobrze izolować – mowa tutaj szczególnie o dywanach z wełny. Są jednak prostsze w czyszczeniu niż dywany shaggy.

Oczywiście, do wyboru mamy też standardowe dywany z krótkim runem, które mogą być wykonane z naturalnych albo sztucznych materiałów.

Kształt i rozmiar dywanu do salonu

Powyższe dywany są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Gdy chcemy wybrać coś do salonu, najczęściej wybór pada na dywan prostokątny, który będzie pasować do mebli wypoczynkowych. Możemy też wybrać dywan okrągły albo kwadratowy.

Rozmiar dywanu dobieramy do miejsca, w którym ma się znaleźć. Możemy wybrać taki, który będzie mniejszy i będzie znajdować się przed kompletem wypoczynkowym. Możemy też wybrać większy, który będzie włożony pod sofę i fotele. W tym drugim przypadku najlepiej zakupić dość duży model, aby tworzył on „wyspę”, na której będzie znajdować się komplet wypoczynkowy wraz ze stolikiem.

Gdzie kupować modne dywany?

Możemy znaleźć je zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych – w znanych sieciach sprzedających dywany i wykładziny, sklepach z wyposażeniem wnętrz, więc jest w czym przebierać.

Za dywan z długim włosiem o wymiarach około 200 x 130 centymetrów zapłacimy od 100 do 300 złotych. Gdy ma być to dywan z naturalnego materiału, na przykład wełny, cena może wzrosnąć nawet do 700 – 1 000 złotych. Najwięcej zapłacimy za dywany wykonane ręcznie, na przykład oryginalne wydany tureckie – w tym przypadku cena może wynosić nawet od 1 500 do 3 000 złotych.

Do dywanu możemy zakupić też specjalne podkładki – wygłuszające oraz zapobiegające przesuwaniu się dywanu po podłodze. Koszt takich podkładek to zwykle od 10 do 40 złotych zależnie od wymiaru.