TEST ENVIRONMENT Close

Motocykl na prawo jazdy B. Jaki wybrać do 125 cc?

Motocykl na prawo jazdy B. Jaki wybrać do 125 cc?

Zgodnie z nowelizacją dotyczącą Ustawy o kierujących pojazdami, obecnie osoby mające prawo jazdy kategorii B mogą również korzystać z motocykli o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Jak wybrać odpowiedni motocykl w takiej kategorii?

Jeszcze nie tak dawno posiadacze prawa jazdy kategorii B mogli korzystać z jednośladów o pojemności silnika do 50 centymetrów sześciennych oraz o mocy do 4 kW, co jest odpowiednikiem 5,5 KM – koni mechanicznych. Ponadto pojazd tego rodzaju mógł osiągać prędkość tylko do 45 kilometrów na godzinę.

Nowe przepisy, które weszły w życie w 2014 roku, wprowadziły dość duże zmiany, ponieważ osoby mające prawo jazdy kategorii B co najmniej od 3 lat nabyły uprawnienia do kierowania motocyklem, którego silnik ma pojemność do 125 centymetrów sześciennych i moc do 11 kW, czyli 15 koni mechanicznych. Stosunek mocy do masy własnej nie może przekraczać 0,1 kW/kg.

Jak wybrać motocykl do swoich potrzeb?

Motocykle to bardzo praktyczny środek transportu – oczywiście, gdy sprzyja pogoda. Dzięki nim możemy szybko i łatwo pokonywać miejską dżunglę, przedzierając się przez korki. Są również pomocne przy dojazdach na wsiach. Możemy dojeżdżać nimi do pracy, na zakupy, na spotkanie ze znajomymi – możliwości są nieograniczone.

W sprzedaży znajdziemy wiele motocykli w kategorii do 125 centymetrów sześciennych pojemności. Najczęściej są to skutery – wygodne i łatwe w prowadzeniu, ale znajdziemy również motocykle sportowe, niewielkie choppery, motocykle enduro. Zanim jednak zdecydujemy się na jakiś motocykl, powinniśmy zadać sobie pytanie, do czego będzie nam on służył.

Jeśli potrzebujemy czegoś do dojazdów do pracy, warto pomyśleć o skuterze, który będzie komfortowy, bezpieczny i będzie mało palił. Gdy chcemy poczuć moc, możemy wybrać motocykle sportowe. Amatorzy jazdy w rockowym stylu na pewno nie przepuszczą okazji do tego, aby kupić choppera.

Nowy czy używany?

Nowe motocykle mogą sporo kosztować. Ceny wynoszą nawet po kilkadziesiąt tysięcy złotych, gdy mówimy o tych uznanych marek. W takiej cenie można niejednokrotnie kupić samochód. Jednak nowy motocykl to motocykl w najlepszym stanie technicznym i wizualnym. Otrzymujemy też gwarancję, dlatego w razie problemów, na przykład wad fabrycznych, możemy zwrócić się o pomoc do autoryzowanego serwisu producenta.

Jednak zdecydowana większość decyduje się na zakupienie motocykla używanego. Ceny są niższe, a wybór także nie taki mały. Musimy jednak pamiętać o tym, że z poszukiwaniem używanego motocykla jest podobnie jak z samochodem używanym – możemy naciąć się na oszusta, który sprzedaje motocykl reklamowany jako „igła”, natomiast okaże się, że jako nowi właściciele będziemy musieli sporo zainwestować, aby z niego korzystać.

Należy zwrócić szczególną uwagę na ramę, na pracę silnika, na stan łożysk w kołach, działanie instalacji elektrycznej, a także na stan wizualny elementów mechanicznych. To pomżę nam określić, czy dany motocykl będzie w stanie posłużyć nam przez kolejne kilometry. Gdy nie mamy jednak pewności co do jego stanu technicznego, warto zapytać sprzedającego, czy możemy sprawdzić motocykl w zaufanym warsztacie. Używany motocykl 125 ccm w zależności od stanu i rocznika można już kupić za kilkaset złotych.

Chcąc jednak zakupić w salonie nowy motocykl trzeba się liczyć z wydatkiem za 4000 zł za najtańsze modele jak chociażby Barton TZ 125.