Nużeniec – popularna choroba kobiet przedłużających sobie rzęsy

Nużeniec – popularna choroba kobiet przedłużających sobie rzęsy

Przedłużanie rzęs to obecnie wśród kobiet jeden z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Dzięki niemu zyskujemy wygodę oraz oszczędzamy czas przeznaczony na przygotowania do wyjścia, zapewniając sobie zarówno dobry wygląd, jak i samopoczucie.

Jednak niewiele osób wie, że korzystanie z tego typu usług niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Czym jest nużeniec? Sprawdźmy!

Ale po kolei...

- Budzisz się rano z "zaropiałymi oczami"?

- Wypadają Ci rzęsy?

- Bolą oczy?

- Puchną powieki?

- Masz gradówkę?

- Wysychają Ci nadmiernie oczy?

- Masz objawy przypominające zapalenie spojówek?

ZAKAŻONYCH MOŻE BYĆ NAWET 50% POPULACJI W WIEKU 19-40 LAT

WYNIK ROŚNIE NAWET do 80% W PRZYPADKU OSÓB PO 41 ROKU ŻYCIA

(żr. echodnia.eu)

To może być NUŻENIEC (Demodex) żyjący w mieszkach włosowych Twoich rzęs i brwi, który żywi się lipidami, komórkami nabłonkowymi i osoczem krwi - stąd najczęściej żyją na obszarze skóry bogatym w gruczoły łojowe. Nużeniec żyje często w okolicach oczu. Kopuluje głównie w nocy wychodząc na zewnątrz (np. na rzęsy) zostawiając tam swoje odchody, które przypominają rano zaropiałe oczy.

Samica nużeńca składa do 25 jaj w każdym mieszku włosowym, które potrzebują od 3 do 4 tygodni do rozwinięcia się do postaci dorosłej. Przemieszcza się od 0,8-1,6 cm w ciągu doby a jest wielkości zaledwie 0,3-0,4 mm więc badania wyrwanych rzęs wykonuje się pod mikroskopem...

Nużeniec Demodex

UŚWIADOM SWOJE KOLEŻANKI - POLAJKUJ I "SZERUJ" NASZ ARTYKUŁ !

Nużeniec. Czym jest nużeniec czyli Demodex?

Jedną z najpoważniejszych konsekwencji nieodpowiedniego przeprowadzenia zabiegu przedłużania rzęs może być choroba wywoływana przez pasożyty zwane nużeńcem. Znajdują się one w naturalnym środowisku człowieka. Zazwyczaj zamieszkują w mieszkach włosowych czy też gruczołach łojowych.

Dlatego też najlepszymi miejscami bytowania będą dla nich okolice ludzkich oczu, ust, czoła czy brody. Jeżeli dana osoba ma problem z przetłuszczającą się cerą lub skórą łojotokową, czyli wytwarzającą nadmierną ilość tłuszczu, wówczas ryzyko zarażenia się wzrasta. W takich sytuacjach pasożyt może się przenieść na niemal każdą część naszego ciała: głowę, ręce, nogi czy nawet miejsca intymne. Warto pamiętać, że mogą się one znajdować również w kurzu.

Nic więc dziwnego, że podstawą w prowadzeniu salonów kosmetycznych czy fryzjerskich jest zachowanie odpowiedniej higieny i porządku.

Od nużeńca do nużycy

Należy wprowadzić rozróżnienie między nazwą choroby, a pasożytem, który ją wywołuje. W innym wypadku może pojawić się pytanie: skoro nużeńce znajdują się na ciele praktycznie każdej dorosłej osoby, to oznacza, że wszyscy chorują?

Otóż nie! Aktywacja nużeńców następuje drogą kontaktową za pośrednictwem używania tych samych ręczników, kosmetyków czy przyrządów kosmetycznych. Dlatego, kiedy idziemy do drogerii w celu zakupu nowej szminki, powinniśmy uważać na stosowanie testerów. Nikt z nas nie wie, kto i w jaki sposób ich wcześniej używał. W tym przypadku ryzykowne może być również przeniesienie barwnika palcem. Jednak nie popadajmy w skrajności! ‘

Do pewnego momentu nużeńce są po prostu pasożytami, a ich obecność nie objawia się w żaden sposób. Aktywacja zachodzi dopiero w odpowiednich warunkach, które w przypadku niektórych osób być może nigdy nie nastąpią. Najczęściej choroba rozwija się, korzystając z osłabionej odporności organizmu, zaburzeń hormonalnych czy też podatności na długotrwały stres. Szczególną ostrożność powinni zachować również alergicy. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się u ludzi starszych.

Natomiast wśród dzieci jest chorobą rzadką ze względu na niską produkcję tłuszczu, zwanego sebum. Jednak popularność zabiegu przedłużania rzęs zwiększyła w dużym stopniu możliwość aktywacji pasożyta bez względu na wiek. Jakie objawy może mieć nużeniec oka?

Nużeniec Demodex

Nużeniec oka - objawy

W zależności od stanu naszego organizmu nużyca może przebiegać bezobjawowo lub charakteryzować się przykrymi następstwami. Zazwyczaj są to objawy widoczne na pierwszy rzut oka. Jednak równie często, jak się pojawiają, zostają również uznawane za trądzik pospolity, różowaty lub mylone z innymi chorobami.

W przypadku przedostania się pasożytów w okolice oka lub albo rzęsy możliwe jest pojawienie się zaczerwienienia powiek i spojówek – często interpretowane jako zapalenie spojówek – osłabienie cebulek brwi oraz rzęs, a w następstwie ich wypadnięcie. Do objawów nużycy ocznej zalicza się także pieczenie, świąd czy nadmierne łzawienie oczu. Warto zwrócić uwagę na ewentualne pojawienie się światłowstrętu. Niezwykle często nużycy towarzyszy przednie zapalenie brzegów powiek. Jeżeli zauważymy nietypowe zmiany w kierunku wzrostu rzęs czy nalotów, należy udać się do odpowiedniego specjalisty.

Nużyca oczna leczenie

W przypadku tego typu podstępnych pasożytów najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Jeżeli zauważyliśmy jakiekolwiek niepokojące zmiany, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty – najlepiej okulisty. Aby zidentyfikować problem, będziemy musieli poddać się badaniu dedykowanemu temu schorzeniu.

Polega ono na pobraniu kilku rzęs i obserwacji pod mikroskopem w poszukiwaniu pasożytów. Nie wymaga wysokich opłat oraz wbrew pozorom jest proste w wykonaniu. Jednak podstawowym warunkiem jest oczyszczenie oczu z jakichkolwiek kosmetyków. Problem pojawia się dopiero podczas leczenia. Terapia wiąże się z kilkumiesięcznym stosowaniem odpowiednio dobranych preparatów. Mogą być one zrobione na zamówienie lub kupione w gotowych zestawieniach.

Konieczny będzie również zakup specjalnych kosmetyków na bazie ziół – przykładowo aloesu, szałwii – oraz dekspantenolu czy też kwasu hialuronowego. Pomagają one nie tylko zmniejszyć świąd, ale także ograniczyć nadmiar wydzieliny gromadzącej się na oku.

Jak widać, leczenie może być kosztowne. Dlatego, zanim zdecydujemy się na skorzystanie z zabiegu kosmetycznego przedłużania rzęs, warto zweryfikować kilka informacji. Po pierwsze upewnijmy się, czy specjalista zadbał o dezynfekcję sprzętu kosmetycznego oraz umycie dłoni. Po drugie poproś o przedłożenie do wglądu zaświadczeń potwierdzających kompetencje oraz możliwość wykonywania zabiegu.

Nużyca na twarzy może przypominać trądzik

Zanim nużyca twarzy zostanie zdiagnozowana często mylona jest z trądzikiem, gdyż posiada dla niego charakterystyczne objawy:

 • zaczerwienienie
 • łuszczenie
 • wypryski
 • świąd i swędzenie
 • krostki ropne

Pierwsze efekty ulgi można odczuć przy smarowaniu i przemywaniu twarzy wyciągiem (olejkiem) z drzewa herbacianego. Pamiętać należy, że to zabieg na conajmniej 6 tygodni, gdyż sam cykl rozwojowy nużeńca trwa 4 tygodnie!

Nużeniec Demodex

Miejsca szczególnie narażone na rozwój nużeńca:

 • okolice nosa
 • okolice kości jarzmowej
 • głowa
 • czoło
 • powieki (tylne i przednie zapalenie)
 • broda
 • szyja/kark
 • klatka piersiowa
 • plecy
 • ramiona
 • przewód słuchowy zewnętrzny
 • okolice brodawek piersiowych
 • wargi sromowe, penis, odbyt

Przedłużanie rzęs

Przedłużanie rzęs jest to jeden z zabiegów oferowanych w salonach kosmetycznych. Na początku XX wieku stanowił pewnego rodzaju dobro luksusowe. Niewiele kobiet mogło sobie pozwolić na podjęcie takiego kroku. W efekcie był on przeznaczony głównie dla aktorek, kobiet sukcesu.

Wraz z modyfikacją ich struktury stawały się coraz bardziej dostępne dla wszystkich zainteresowanych. Jednak prawdziwą rewolucję wywołało wprowadzenie metody 1:1 mającej na celu uwydatnić oczy, a także sprawić, aby wydawały się gęstsze i mocniejsze. W Polsce została ona wprowadzona dopiero w 2005 roku, a na swój rozkwit musiała czekać aż do dziś.

Aktualnie możemy skorzystać również z innych rozwiązań nadających naszym rzęsom większy lub mniejszy efekt objętościowy. Mogłoby się wydawać, że wszystko jest w porządku. Kobiety idą do kosmetyczki, wychodzą zadowolone, uśmiechnięte i piękniejsze nie tylko w swoich oczach, ale również innych. W czym tkwi problem?

Rewolucyjny moment, który zaważył na popularności zabiegu przedłużania rzęs, wywołał również wzrost liczby kosmetyczek oferujących tę usługę. Natomiast konsekwencją większej konkurencji jest szukanie oszczędności i wprowadzanie coraz niższych cen. Wiadomo, że nikt nie chce przepłacać, a zawyżanie kosztów nie będzie zaskoczeniem.

Czasami warto sprawdzić, dlaczego niektóre oferty różnią się w dużym stopniu.

Jeśli wybierzemy wiarygodną i kompetentną osobę, wówczas możemy mieć pewność, że zabieg zostanie wykonany właściwie, a naszemu zdrowiu nic nie grozi. Zdarzają się jednak “specjaliści”, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji, czego skutki prawdopodobnie odczujemy w przyszłości.

Jeśli ten artykuł pomógł Ci zdiagnozować swoją własną chorobę, jeśli o tym nie wiedziałaś a chcesz także z innymi podzielić się warościową informacją - udostępnij go proszę na FB i polajkuj.

Pomóż innym kobietom dotrzeć do ważnych informacji !