Ochrona przed słońcem – jak wybrać odpowiedni filtr?

Ochrona przed słońcem – jak wybrać odpowiedni filtr?

Właściwa ochrona przed promieniowaniem UV jest w stanie nie tylko ochronić skórę przed szybszym starzeniem się, ale również przed groźnymi chorobami. Jak dobrać odpowiednie kosmetyki przeciwsłoneczne?

Stosowanie kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi jest ważne nie tylko u dzieci, ale również u osób dorosłych. Chociaż niektórzy przepadają za opalonym ciałem, to jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że złoty brąz każdego lata ma swoją cenę.

Co warto wiedzieć o promieniowaniu słonecznym?

Do naszej planety docierają trzy rodzaje fal ze Słońca – fale UVA, UVB oraz UVC, które różnią się pomiędzy sobą zakresem. Najniebezpieczniejsze z nich to promienie UVA, które są wchłaniane przez skórę i powodują niekorzystne zmiany. Groźne są też UVB, które powodują zaczerwienienie skóry i również wpływają na jej stan, przyspieszając tak zwane fotostarzenie.

Efekt nadmiernej i regularnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne to szybsze powstawanie zmarszczek i utrata jędrności skóry, pękanie naczynek krwionośnych, powstawanie przebarwień na skórze, bolesne poparzenia słoneczne, a nawet nowotwory skóry takie jak czerniak.

Współczynnik SPF – ochrona przed promieniowaniem słońca

Aby zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, zaleca się stosowanie odpowiednich kosmetyków. Posiadają one specjalne filtry przeciwsłoneczne w określonych faktorach, które określane są jako SPF (Sun Protection Factor).

Zasadniczo, im wyższa wartość SPF, tym skuteczniejsza ochrona przed słońcem. Wysokie faktory zapewniają też dłuższą ochronę niż te z mniejszą. Zatem kosmetyki z filtrami dobieramy w zależności od tego, jaką mamy cerę i jak bardzo chcemy zabezpieczyć się przed promieniowaniem słonecznym. Tutaj najczęściej stosuje się dobór pod względem fototypu skóry.

Fototypy skóry i rekomendowane SPF:

• fototyp I – skóra bardzo jasna, blada, z piegami, jasne lub rude włosy – filtry SPF 30 i wyższe

• fototyp II – jasna karnacja, włosy różnych odcieniach blond – filtry SPF 15-30

• fototyp III – karnacja śniada, włosy ciemniejsze – filtr SPF 6-15

• fototyp IV – śniada cera i ciemne włosy – filtr SPF 4-10

Oczywiście, osoby mające fototypy inne niż I także mogą stosować filtry wysokie, wyższe niż 30 (tak zwane blokery), gdy chcą zabezpieczyć swoją skórę przed negatywnym wpływem promieniowania UV. Najwyższe wartości SPF są również polecane dla dzieci, których skóra jest szczególnie narażona na poparzenia oraz inne niekorzystne zmiany w wyniku ekspozycji na słońce.

Ile kosztują kosmetyki z filtrami SPF?

Cena kosmetyków tego rodzaju zależna jest głównie od producenta oraz tego, z jakim filtrem mamy do czynienia.

Najbezpieczniejsze są filtry mineralne, które odbijają promieniowanie UV jak lustro – są polecane także dla dzieci. Są to też filtry stabilne i zapewniają lepszą ochronę na dłuższy czas. Ich minusem jest możliwe bielenie skóry. Za kosmetyki tego rodzaju zapłacimy od 30 do nawet 80 złotych za opakowanie.

Tańsze są filtry chemiczne, które rozkładają promieniowanie UV na ciepło.

Niektóre filtry chemiczne nie są tak stabilne, więc trzeba regularnie powtarzać ich aplikację. Cena takich kosmetyków to zwykle od 10 do 60 złotych.