Oddłużanie – co to jest?

Masz długi? W takim przypadku może zainteresować cię oddłużanie. Czym dokładnie jest oddłużanie i kiedy można z niego skorzystać? Na czym polega proces oddłużania? Zapraszamy do sprawdzenia tego razem z nami.

Długi mogą przydarzyć się każdemu z nas. Czasami wystarczy tylko zbieg niekorzystnych okoliczności, aby nasze życie finansowe legło w gruzach. Brak pracy, choroba bliskiej osoby czy jej śmierć, trudności osobiste – to wszystko może być powodem do powstania poważnych długów.

W takim przypadku wierzyciel, na przykład bank czy firma pożyczkowa, kontaktują się z dłużnikiem w celu wyjaśnienia sytuacji i przypomnienia o długu. Gdy nie spłacimy swojego zobowiązania we wskazanym terminie, może być ono przekazane do windykacji. Zostaniemy też wpisani na listy dłużników. Gdy nadal nie podejmiemy się współpracy z wierzycielem, ten może skierować sprawę do sądu, co może zakończyć się dla nas egzekucją komorniczą. Czy takiemu scenariuszowi jest w stanie zapobiec oddłużanie?

Czym jest oddłużanie?

Oddłużaniem nazywamy działania, które skoncentrowane są na znalezieniu odpowiedniego finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia w zakresie zmiany warunków spłaty.

Celem oddłużania jest wyprowadzenie dłużnika na prostą. Do tego celu konieczne jest dokładne przeanalizowanie jego sytuacji finansowej oraz dobranie takiej drogi oddłużania, która będzie dla niego najbardziej korzystna.

Jak wykonuje się oddłużanie?

Oddłużanie oferują różne firmy działające w branży finansowej. Oczywiście, musimy liczyć się też z pokryciem kosztów ich obsługi, dlatego oddłużanie nie będzie darmowe.

Każdy dług jest nieco inny, wobec tego oddłużanie może przyjmować także różnego rodzaju formy. Musimy też zdawać sobie sprawę, że nie zawsze działania oddłużeniowe przynoszą oczekiwany skutek. Może okazać się, że oddłużanie nie będzie jednak możliwe i konieczne będzie spłacenie długu w całości albo przygotowanie się na dalsze konsekwencje braku spłaty.

W ramach oddłużania prowadzi się następujące czynności:

• negocjowanie z wierzycielami

• restrukturyzacja zobowiązań, przykładowo rozłożenie zadłużenia na mniejsze i łatwiejsze w spłacie racji raty

• pomoc w zaciągnięciu pożyczek na spłatę obecnych zobowiązań

• doradztwo w kontaktach z firmami windykacyjnymi i komornikami

• pomoc w formalnościach przy upadłości konsumenckiej

Pracownik firmy oddłużeniowej dokładnie przyjrzy się sytuacji swojego klienta i wtedy przygotuje specjalny plan. Musimy jednak pamiętać o tym, że oddłużanie wcale nie oznacza, że nasze długi znikną – po prostu jest to pomoc w ich spłacie, aby w końcu się ich pozbyć.

Czy warto skorzystać z oddłużania?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, usługi oddłużeniowe nie są darmowe. Będziemy musieli zapłacić za to firmie zajmującej się oddłużeniem, więc niejako powiększamy wtedy nasze długi. Koszty zależne są od stopnia złożoności sprawy oraz zakresu pomocy. Ceny wynoszą nawet po kilka tysięcy złotych w przypadku dużych długów, ale te mniejsze to koszt kilkuset czy kilkudziesięciu złotych.

Najlepiej więc przeliczyć samemu, czy takie oddłużanie będzie nam się opłacało. Być może uda nam się przygotować własny plan oddłużeniowy? To nie takie trudne!