Odroczenie rat spłaty o 30 dni

Pożyczka to dobry wybór wtedy, gdy potrzebujemy dodatkowych pieniędzy. Jeśli zaciągamy pożyczkę, musimy pamiętać o tym, że powinniśmy spłacać raty w terminie. Niestety, zdarza się, że nie zawsze jest to możliwe. Wychodząc naprzeciwko oczekiwaniom i potrzebom swoich klientów, banki i firmy pożyczkowe, oferują możliwość odrodzenia spłat raty. Na czym to polega?

Zaciągnięcie pożyczki nie musi być bardzo trudne – możemy zrobić to obecnie także całkowicie przez Internet. Łatwy dostęp do pożyczek oznacza, że zaciągamy je też wtedy, gdy tak naprawdę ich nie potrzebujemy. Co więcej, badanie zdolności kredytowej klientów nie zawsze jest bardzo dokładne. Nawet jeśli bank czy firma pożyczkowa pożyczą nam pieniądze, nie oznacza to, że będziemy w stanie je spłacić.

Problemy finansowe mogą przydarzyć się każdemu z nas. Często związane są one z utratą pracy, ponieważ wtedy tracimy główne źródło dochodu. Jednak mogą być one również konsekwencją problemów osobistych, choroby, wypadku, długiej hospitalizacji. W związku z tym spłata rat może być wtedy problematyczna.

Co wtedy, gdy nie zdążymy ze spłatą raty na czas?

Jeśli nasze problemy finansowe są tylko przejściowe, w takim przypadku możemy skorzystać z opcji oferowanych nam przez banki oraz firmy pozabankowe – z odroczenia spłat. Warto przy tym zaznaczyć, że nie każdy pożyczkodawca daje nam takie możliwości.

Zdarza się, że po prostu nie możemy przedłużyć pożyczki i opóźnić spłaty raty. Jednak nawet wtedy, gdy pożyczkodawca nie mówi o tym bezpośrednio na swojej stronie czy w umowie, warto się z nim skontaktować – czasami na drodze negocjacji możemy skorzystać z tej opcji. Nie chowajmy wtedy głowy w piasek! Kontakt z wierzycielem pokaże, że jesteśmy odpowiedzialnym klientem, który jest gotowy do spłaty zobowiązań.

Na czym polega odrodzenie spłaty?

Odroczenie spłaty to usługa, która pozwala na skorzystanie ze specjalnych „wakacji kredytowych”. Właśnie tak często określa się również tę usługę. Wakacje kredytowe są dostępne dla różnych pożyczek i kredytów – tych hipotecznych, gotówkowych. Z kolei w przypadku pożyczek pozabankowych – chwilówek i pożyczek ratalnych – mamy do czynienia z przedłużeniem okresu spłaty.

Wakacje kredytowe polegają na przeniesieniu spłaty raty na inny termin. Najczęściej wtedy cały kredyt czy pożyczka ulega przedłużeniu o liczbę miesięcy, które wynoszą wakacje kredytowe. Warto jednak wskazać, że banki stosują różne rozwiązania. Niektóre wymagają spłaty tylko raty odsetkowej, natomiast odraczają ratę kapitałową. Niektóre również wliczają raty niespłacone do tych do spłacenia – wtedy nie wydłuża się okresu spłaty kredytu, ale podwyższa się ratę.

Z kolei w firmach pozabankowych odroczenie spłaty zwykle związane jest z koniecznością poniesienia opłaty. Jest ona niższa od raty, ale także może być dość wysoka, na przykład może wynieść kilkaset złotych przy większej pożyczce. Musimy wpłacić tę sumę przed terminem, w którym mamy spłacić ratę. Zatem najbardziej opłacalne jest po prostu spłacenie zobowiązania w terminie. Gdy jednak nie jest to możliwe, takie przesunięcie terminu spłaty jest dobrym wyborem – nie narażamy się na koszty wynikające z przekroczenia terminu, które będą znacznie wyższe.