Olejki eteryczne w sprzątaniu domu – co warto o nich wiedzieć?

Olejki eteryczne w sprzątaniu domu – co warto o nich wiedzieć?

Ekologiczne sprzątanie opiera się na wykorzystaniu prostych, nieprzetworzonych składników, na przykład octu czy sody oczyszczonej. Aby nadać im przyjemniejszy zapach, można wykorzystać olejki eteryczne, które mają również określone właściwości poprawiające skuteczność sprzątania.

Olejki eteryczne używane są przede wszystkim w aromaterapii czy jako składniki kosmetyków, ale nie każdy wie, że mogą być one również pomocne przy utrzymaniu domu w czystości. Naturalne olejki eteryczne pozyskiwane z roślin nie tylko mają ładne zapachy, ale również posiadają specjalne właściwości, na przykład dezynfekujące, dlatego pozwalają na skuteczniejsze utrzymanie przestrzeni w porządku i higienie.

Uwaga! Pamiętajmy o tym, aby korzystać z naturalnych olejków eterycznych, czyli tych pozyskiwanych z roślin. W sprzedaży możemy znaleźć też olejki syntetyczne, które nie posiadają żadnych dodatkowych właściwości poza zapachowymi.

Najlepsze olejki eteryczne do sprzątania:

  • olejek lawendowy – oprócz przyjemnego zapachu ma też silne działanie bakteriobójcze, dlatego bardzo dobrze nadaje się do dezynfekowania nawierzchni, a także jako składnik płynów do mycia naczyń
  • olejek cytrynowy – ma świeży zapach, działa odtłuszczająco i ma właściwości odplamiające, dlatego można używać go na tłuste plamy po rozrzedzeniu w wodzie z octem, sprawdza się też do zmywania nawierzchni i naczyń
  • olejek miętowy – także ma świeży, orzeźwiający zapach, dobrze sprawdza się jako ochrona przed szkodnikami, na przykład karaluchami, molami, komarami
  • olejek z drzewka herbacianego – ma właściwości odtłuszczające oraz niszczy drobnoustroje, w tym bakterie i grzyby, dlatego może być używany do dezynfekcji
  • olejek pomarańczowy – pięknie pachnie i dobrze nadaje się do usuwania plam i uporczywych zanieczyszczeń

To tylko kilka olejków eterycznych, które bardzo dobrze sprawdzają się w sprzątaniu. Jak jednak dokładnie je wykorzystywać, aby wycisnąć z nich jak najwięcej?

Zastosowanie olejków eterycznych w eko sprzątaniu

Najczęściej olejki eteryczne używane są jako składnik różnych samodzielnie przyrządzanych mikstur do sprzątania.

Najprostsza z nich to woda wymieszana z octem w tych samych proporcjach. Do takiej mieszaniny dodajemy następnie od kilku do kilkunastu kropel olejku w zależności od ilości płynu. Całość mieszamy. Taki płyn najlepiej sprawdza się do użycia w formie sprayu.

Druga propozycja to przygotowanie pasty do czyszczenia – w tym celu mieszamy sodę oczyszczoną z odrobiną wody i niewielką ilością olejku eterycznego, aby uzyskać gęstą papkę. Nadaje się dobrze do szorowania mocniejszych zabrudzeń w łazience czy w kuchni.

Olejki eteryczne również używane są do tworzenia bardziej skomplikowanych mikstur, na przykład w płynach do prania, do produkowania tabletek do mycia w zmywarce.

Dokładne przepisy na ekologiczne środki czystości z użyciem olejków eterycznych można znaleźć on-line. Za olejek zapłacimy zaledwie 6-7 złotych i posłuży nam na długi czas. To dobra alternatywa dla drogich, konwencjonalnych detergentów!