Orzechy i bakalie – kupuj więcej i płać mniej

Orzechy i bakalie – kupuj więcej i płać mniej

**Lubisz zdrowe przekąski? W takim przypadku warto mieć pod ręką orzechy albo bakalie. Są lepsze od słodyczy i mają wszechstronne zastosowanie – oprócz przegryzki nadają się również do musli, ciast oraz innych produktów.

Gdzie można zakupić je najtaniej?**

Istnieje wiele różnych odmian orzechów. Bakalie możemy przygotować również z różnych owoców – także tych egzotycznych. Jeśli w twojej diecie nie ma jeszcze orzechów i bakalii, warto pomyśleć o jej wzbogaceniu o te pyszne i zdrowe produkty.

Zalety jedzenia orzechów i bakalii:

• zawierają dużo wartościowych witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i innych prozdrowotnych związków

• szybko dodają energii – polecane są osobom uprawiającym sporty, mającym pracę umysłową

• pomagają w obniżaniu poziomu złego cholesterolu i regulują poziom cukru we krwi

• wspomagają regulację przemiany materii, pomagając w zachowaniu szczupłej sylwetki

To tylko kilka zalet, ponieważ każdy rodzaj orzechów i bakalii ma swoje konkretne korzyści wynikające z ich spożywania.

Przykładowo, orzechy makadamia mają dużo białka i błonnika, orzechy brazylijskie mają dużą ilość selenu, żurawina pomaga zachować zdrowie układu moczowego, a orzechy nerkowca obfitują w żelazo.

_Musimy jednak pamiętać o tym, aby nie jeść zbyt dużo bakalii i orzechów – są kaloryczne!_

Gdzie kupimy dobre bakalie i orzechy?

Takie produkty dostaniemy niemalże w każdym sklepie, ale nie w każdym z nich znajdziemy te wysokiej jakości. Przede wszystkim powinniśmy wybierać orzechy i bakalie uznanych producentów – lepiej wystrzegać się najtańszych produktów, ponieważ najczęściej są one dość niskiej jakości, na przykład są zbyt mocno wysuszone, starsze, dlatego nie mają tak dobrych właściwości.

Dobrym pomysłem będzie również wybieranie bakalii i orzechów bio – z certyfikatami ekologicznymi. Mamy wtedy pewność, że pochodzą z upraw ekologicznych, podczas których nie stosuje się szkodliwych nawozów i pestycydów, a także przetwarzane są bez konserwantów oraz innych potencjalnie niebezpiecznych związków jak związki siarki.

Warto też uważać na bakalie i orzechy sprzedawane na wagę – chociaż są dość tanie, to jednak nie mamy nigdy pewności co do ich jakości oraz sposobu przechowywania. Ponadto wiele osób chcących kupić takie produkty przedtem częstuje się nimi w sklepie, dlatego pojawia się dodatkowa kwestia higieny.

Im więcej, tym taniej!

Bakalie i orzechy nie należą do tanich produktów. Za kilogram tego rodzaju artykułów spożywczych zapłacimy od 10 do nawet 120 złotych w przypadku takich orzechów jak brazylijskie, makadamia czy też orzechy laskowe. W związku z tym warto wiedzieć, jak na nich oszczędzać.

Najlepiej kupować je w jak największych opakowaniach – różnica cenowa pomiędzy opakowaniem 100 gramów oraz 1 kilograma jest spora, ale jeśli podliczymy koszt za 1 kilogram, to zauważymy od razu, że kupno większego opakowania będzie tańsze.

Jeśli chcemy zakupić takie produkty w większej ilości, pamiętajmy również o ich prawidłowym przechowywaniu – orzechy i bakalie powinniśmy przechowywać w miejscu suchym, zacienionym oraz chłodnym dla zachowania ich właściwości.