Orzechy piorące – czy warto z nich korzystać?

Orzechy piorące – czy warto z nich korzystać?

Orzechy piorące to ekologiczny sposób na pranie. Decydując się na korzystanie z takich orzechów trzeba jednak brać pod uwagę, że nie zapewnią one takiej skuteczności jak środki piorące. Natomiast do ich atutów można zaliczyć cenę oraz wydajność.

Orzech piorące to indyjskie orzechy, który łupiny zawierają saponiny. Są to substancje, które pod wpływem działania temperatury tworzą pianę. Do prania wykorzystywane są właśnie łupiny, których skuteczność działania jest większa gdy są one rozkruszone.

Optymalnie do prania wykorzystać można od sześciu do dziewięciu łupin orzechów, które wkłada się do woreczków wykonanych z bawełny by je rozdrobnić. Gdy korzysta się z orzechów piorących trzeba brać pod uwagę, że nie zapewniają one ładnego zapachu. Z tego powodu niezbędne jest dodawanie do ostatniego płukania olejków zapachowych, gdy chce się uzyskać ładny zapach ubrań po praniu.

Korzyści z używania orzechów piorących

Korzystanie z piorących orzechów to przede wszystkim korzyści finansowe. Jednak paczka orzechów ważąca pół kilograma kosztuje jedynie trzydzieści złotych. Jednocześnie taka paczka wystarcza aż na rok czasu nawet przy trzech praniach tygodniowo. Gdy pierze się w sześćdziesięciu stopniach orzechy mogą być wykorzystane przy kolejnym praniu.

Jednak wykorzystując orzechy piorące można również prać w dziewięćdziesięciu stopniach. Orzechy piorące pozwalają na zapewnienie bardzo delikatnych oraz miękkich ubrań po praniu. Szczególnie nadają się one do prania delikatnych tkanin, gdyż nie wpływają one na kolory ubrań. Dodatkowo nie powodują one uczuleń a także posiadają zarówno grzybobójcze a także bakteriobójcze działania. Są one z tego powodu wskazane dla alergików. Oczywiście nie zawierają one żadnych środków chemicznych.

Orzechy piorące mogą być zastosowane również do czyszczenia naczyń. Wykorzystać je można w zmywarkach. Gdy przygotuje się wywar z użyciem orzechów piorących można również wykorzystać go jako mydło w płynie, płyn do kąpieli, płyn do prania ręcznego. Taki wywar można przygotować poprzez wsypanie łupinek do litra wody i przegotowanie takiego wywaru.

Wywar może być przygotowany w różnym stężeniu, co pozwala na dopasowanie go do odpowiednio do potrzeb. Obecnie orzechy piorące można bardzo łatwo pozyskać nie tylko w stacjonarnych jak też w internetowych sklepach. Przy zakupach internetowych można znacznie szybciej pozyskać orzechy piorące a także często można kupić je w korzystniejszych cenach.

Wady orzechów piorących

Orzechy piorące mają również swoje wady. Nie można w nich prać wszystkich typów materiałów, gdzie między innymi polary nie powinny być prane z używaniem orzechów.

Podobnie jest w przypadku tetry, która traci po takim praniu chłonność. Przy praniu trzeba do orzechów piorących używać także środków wybielających w przypadku prania białych ubrań. Orzechy piorące nie są w stanie zapewnić również odpowiedniego radzenia sobie z bardzo intensywni zabrudzeniami, gdzie niezbędne jest użycie środków chemicznych. Należy brać pod uwagę, że skuteczność orzechów piorących ma swoje ograniczenia.