Wyjazd na wakacje powinien być dobrze zaplanowany, abyśmy byli z niego całkowicie zadowoleni. Oznacza to również wybranie odpowiedniego kierunku pod kątem jego bezpieczeństwa. Niestety, nie zawsze rajskie widoki wcale nie oznaczają, że nasze wakacje będą na 100% udane. Jak zaplanować bezpieczny urlop?
Kwestie bezpieczeństwa dotyczą w szczególności wyjazdów zagranicznych. Musimy pamiętać o tym, że zagrożenie stanowią między innymi ryzyko zamachów terrorystycznych, niestabilna sytuacja polityczna w kraju, wojny, ryzyko klęsk żywiołowych lub ich konsekwencje, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich.
Udane wakacje to bezpieczne wakacje.
Gdy wybieramy się w miejsca, które są niebezpieczne, ryzykujemy swoim zdrowiem, a nawet życiem. Warto zastanowić się, czy wyjazd jest tego warty, ponieważ konsekwencje mogą być poważne.
Bezpieczne wakacje, czyli jakie?
Przede wszystkim powinniśmy wybrać takie miejsce, które nie jest znane z bezpieczeństwa. Bez ryzyka możemy jeździć do wszystkich krajów Europy Zachodniej, Ameryki Północnej, na Daleki Wschód. Musimy uważać z kolei na wyjazdy do niektórych krajów Ameryki Południowej oraz Azji i Afryki.
Oczywiście, ważna jest sama miejscowość, w której będziemy chcieli się zatrzymać. Najbezpieczniej jest w kurortach turystycznych, mniej bezpiecznie w dużych miastach i na prowincji. Duże miasta to głównie ryzyko kradzieży, przemocy oraz ataków terrorystycznych, niemniej jednak jest to zależne od tego, w jakim kraju się zatrzymamy.
Pamiętajmy też o tym, że powinniśmy zaplanować wakacje tak, aby można było łatwo wrócić do Polski w razie jakichkolwiek problemów. Nie zapominajmy również o tym, aby wykupić ubezpieczenie turystyczne. Dzięki niemu będziemy mogli zmniejszyć ryzyko związane z wyjazdem – polisa pomoże nam pokryć między innymi koszty leczenia, zagubionego bagażu, transportu do kraju. O dodatkowej polisie warto pomyśleć również wtedy, gdy wyjeżdżamy z biurem podróży – nie zawsze polisy oferowane przez biura dają szeroką ochronę.
Sprawdź aktualne ostrzeżenia na stronie MSZ
Gdy nie wiemy, czy konkretny kierunek jest bezpieczny, możemy sprawdzić to na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przygotowuje ono regularne raporty dotyczące bezpieczeństwa wraz z ostrzeżeniami dla podróżnych. Ostrzeżenia dotyczą tych krajów, w których podróżujący mogą narazić się na utratę zdrowia lub życia, na przykład wskutek ataków terrorystycznych, aktów przemocy.
Skala zagrożenia według MSZ:
• kolor biały – brak ostrzeżeń dla danego kraju
• kolor zielony – zachowaj zwykłą ostrożność
• kolor żółty – kolor pomarańczowy – ostrzegamy przed podróżą
• kolor pomarańczowy – nie podróżuj
• kolor czerwony – opuść natychmiast
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wskazuje też, że sytuacja w dużych, międzynarodowych ośrodkach turystycznych może być inna niż na pozostałych terytoriach. Zwykle to właśnie w kurortach jest bezpiecznie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy podróżować do kraju na liście ostrzeżeń, gdy chcemy spędzić czas w kurortach.