Krynica Górska czy Morska?

Szukasz pomysłu na udane wakacje? Odwiedź Krynicę? Ale którą – Morską czy Górską? Każda z nich jest jedyna w swoim rodzaju i oferuje turystom wyjątkowe atrakcje. Warto je poznać i samemu zadecydować, gdzie spędzić urlop.

Chociaż znajdują się na przeciwległych krańcach Polski, to jednak mają związane są taką samą nazwą. Krynica Górska, a właściwie Krynica-Zdrój i Krynica Morska to dwie popularne miejscowości turystyczne. Co roku odwiedzane są przez tysiące Polaków poszukujących wypoczynku w swoim stylu – aktywnie i bardziej leniwie. Co warto o nich wiedzieć?

Krynica Morska

Krynica Morska zlokalizowana jest w województwie pomorskim, dokładnie na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. To miejscowość o charakterze turystycznym z portem morskim, kąpieliskiem oraz przystaniami morskimi. Obszar lądowy Krynicy Morskiej jest objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Co ciekawe, to jedno z najmniejszych miast w Polsce, ponieważ jego populacja to około 1300 osób.

W Krynicy Morskiej możemy spędzić czas na wiele różnych sposobów. Największym zainteresowaniem cieszy się letnie kąpielisko morskie, które ma długość niemalże 2 kilometrów. Oprócz tego do dyspozycji mamy różne atrakcje, na przykład Wielbłądzi Grzbiet – najwyższą wydmę na Mierzei Wiślanej, latarnię morską, port Krynica Morska. W sezonie można korzystać także z połączenia statkami żeglugi przybrzeżnej z Tolkmickiem, Elblągiem i Fromborkiem.

Krynica Morska to idealne miejsce do letniego wypoczynku. Można poświęcić swój czas na plażowanie, ale można też spędzić go aktywnie, na przykład na rowerach, na spacerach. Możliwości jest bardzo dużo – dla całej rodziny!

Krynica Górska

Krynica-Zdrój, która potocznie określana jest jako Krynica Górska, jest miastem znajdującym się w województwie małopolskim, w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Otaczają ją wzniesienia Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika. To miejscowość uzdrowiskowa z wieloletnią historią.

Najstarszym budynkiem w Krynicy-Zdroju jest pijalnia wód „Słotwinka”, która pochodzi z 1806 roku. Nieopodal znajduje się Słotwiński Pawilon Koncertowy. Inne zabytki uzdrowiska to Łazienki Borowinowe i Stare Łazienki Mineralne z XIX wieku. Obok Pijalni Głównej stoi muszla koncertowa z okresu międzywojennego. W Krynicy-Zdroju i jej okolicy jest wytyczony Szlak Cerkwi Łemkowskich poświęcony budownictwu sakralnemu tych ziem. Inną atrakcją jest kolej linowo-terenowa „Góra Parkowa”, która kursuje na Górę Parkową, w Beskidzie Sądeckim.

W Krynicy Górskiej możemy nie tylko wypoczywać, popijając prozdrowotne wody z uzdrowiska, ale możemy również wyruszyć szlakami turystycznymi wiodącymi przez Beskid Sądecki, możemy także przyjechać na miejsce zimą, gdy Krynica i okolice stają się miejscem dla amatorów jazdy na nartach i snowboardzie.

Podsumowując, zarówno Krynica Morska, jak i Krynica Górska oferują nam wiele wspaniałych atrakcji. Warto poznać je bliżej wraz z ich zabytkami oraz atrakcjami turystycznymi. To idealny wybór na lato i zimę! Tygodniowy pobyt rodziny z dwójką dzieci w pensjonacie to wydatek rzędu 1200-1500 zł. W przypadku zakwaterowania w hotelu koszt dla 4-osobowej rodziny wzrasta o minimum 700 zł.