Zaczyna się sezon na kleszcze – jak się przed nimi zabezpieczyć?

Okres letni to czas, w którym przebywanie szczególnie w miejscach zalesionych może przekładać się na możliwość narażenia się na kleszcze. Nawet spędzanie wolnego czasu w miejskich parkach czy ogrodach powodować może narażenie na działanie kleszczy. Jednocześnie kleszcze są bardzo groźnym pajęczakami ze względu na przenoszenie wielu poważnych chorób.

Jeśli chce się ochronić skutecznie przed kleszczami najważniejsze jest poznanie typowych miejsc występowania kleszczy. Dotyczy to przede wszystkim terenów, gdzie występują duże ilości drzew. W takich miejscach niezbędna jest właściwa profilaktyka, która pozwala na skuteczną ochronę przed działaniem kleszczy. Jednocześnie ochronę przed działaniem kleszczy można podzielić na swoistą oraz nieswoistą.

Metody nieswoiste to takie, które pozwalają na zabezpieczenie skóry przed ukąszeniem przez kleszcze. Podstawową metodą tego rodzaju jest decydowanie się na wykonanie szczepienia. Można zdecydować się na szczepienia, które pozwalają na ochronę przez różnymi chorobami przenoszonymi przez kleszcze.

Jednak najważniejsze jest zapewnienie ochrony przez zapaleniem mózgowym, które jest odkleszczowe.

Osłanianie skóry

Gdy chce się zmniejszyć ryzyko zaatakowania przez kleszcze ważne jest decydowania się na zabezpieczenie skóry. Jest to ważne gdy przewiduje się przebywanie w terenie, gdzie mogą występować kleszcze. Wówczas niezbędne jest decydowanie się na maksymalnie szczelne osłonienie ubraniami ciała.

Zastosować można ubrania, które posiadają długie rękawy. Warto również decydować się na wysokie skarpety czy też na długie spodnie. Nie można również zapominać o ochronie głowy, gdzie można postawić na czapkę z daszkiem czy kapelusz. Jednocześnie przydatnym rozwiązaniem szczególnie w lesie jest decydowanie się na buty z wyższą cholewką. Przed kleszczami znacznie lepiej chronią również takie ubrania, które są stworzone z jasnych kolorów, gdyż znacznie łatwiej na takich ubraniach zauważyć kleszcze.

Gdy przebywało się w terenie gdzie mogą występować kleszcze bardzo ważne jest decydowanie się również na sprawdzenie skóry po powrocie do domu. Pozwala to na szybkie zauważenie czy kleszcz znajduje się w skórze. Ważne jest szczególnie sprawdzanie takich miejsc jak pachy, pachwiny, małżowiny uszne czy fałdy skórne. Są to miejsca, które szczególnie chętnie wybierane są przez kleszcze do żerowania.

Środki na kleszcze

Decydować można się na różne rodzaje środków na kleszcze. Do takich środków zaliczyć można repelenty, które pozwalają na działanie pozwalające na odstraszanie ich. Po pierwsze można decydować się na preparaty, których celem jest zapewnienie odstraszania pajęczaków.

Do takich środków zaliczają się preparaty DEET, które występują w formie pozwalającej na rozpylenie ich na ubraniach. Takie preparaty warto jest zastosować na odsłoniętą skórę. Jednak takie preparaty nie mogą być stosowane na twarz. Jeśli chce się zabezpieczyć dodatkowo ubrania można zdecydować się na preparaty takie jak permetryna. Kleszcze po zetknięciu się z taką substancją są zabijane.