Pożyczka na ślub i na wesele – warto ją brać?

Pożyczka na ślub i na wesele – warto ją brać?

Zadłużenie się na organizację ślubu i wesela nie jest niczym dziwnym. Czy jednak warto zdecydować się na taki krok i na swoją nową drogę życia wejść z długiem?

 

Koszty związane z organizacją zaślubin oraz przyjęcia weselnego są naprawdę zróżnicowane – możemy przygotować imprezę dla najbliższych kosztującą nas około 1 000 złotych, ale możemy też wydać na ten cel nawet po 50 000 złotych, jeśli mówimy o bardziej wystawnym przyjęciu dla setki osób.

 

Przyszli małżonkowie coraz częściej samodzielnie finansują swoją imprezę – zbierają na nią pieniądze wspólnie przez lata. Zdarza się nadal, że jest ona finansowana przez rodziców, którzy mogą dołożyć cześć środków albo nawet przekazać całość. Często jednak takie przekazanie pieniędzy rodzi konflikty, ponieważ rodzice mogą mieć swoje konkretne wymagania co do przebiegu imprezy, liczby zaproszonych gości.

 

Skupmy się zatem na sytuacji, gdy przyszli małżonkowie chcą samodzielnie sfinansować imprezę i brakuje im pieniędzy. Czy warto wziąć wtedy pożyczkę?

 

Pożyczka na ślub i wesele – obliczcie razem jej koszt

Pożyczenie pieniędzy na imprezę będzie kosztowało. Zatem na początku musicie razem określić, jaka kwota będzie wam potrzebna. Przygotowanie wstępnego budżetu imprezy będzie więc niezbędne. Na liście powinny znaleźć się wszystkie potrzebne usługi, na przykład wynajem sali, koszty związane z wyżywieniem, fotografią ślubną, kreacjami.

 

Jeśli nie chcemy przeznaczać na imprezę wysokiej sumy, już na tym etapie możemy poszukać oszczędności, na przykład na liczbie gości, zamiast drogiej sukni wybrać tańszą sukienkę koktajlową, nie korzystać z drogich atrakcji ślubnych.

 

Po obliczeniu kosztów będzie można rozpocząć poszukiwania odpowiedniej metody finansowania. Oczywiście, jeśli kwota, która będzie wynikiem obliczeń, nie będzie bardzo wysoka, wówczas warto rozważyć zebranie oszczędności zamiast pożyczki.

 

Gdzie uzyskać dobrą pożyczkę na ślub i wesele?

Po pożyczkę na ten cel możemy zwrócić się do banków oraz do firm pozabankowych, które zajmują się świadczeniem usług pożyczkowych. Warto przy tym zaznaczyć, że pozabankowo otrzymamy także pożyczki ratalne, czyli swoje zadłużeniem możemy wtedy rozłożyć na łatwe w spłacie raty nawet na kilka lat.

 

Aby nie przepłacić, warto zapoznać się z różnymi ofertami i podliczyć ich koszty. To pomoże nam w wyselekcjonowaniu oferty spełniającej nasze wymagania. Pamiętajmy o tym, żeby zobaczyć, czy dana pożyczka pozwoli nam na spłatę zadłużenia przed czasem bez ponoszenia dodatkowych opłat – często z okazji ślub młodzi otrzymują od gości pieniądze, dlatego zebrana suma może wtedy posłużyć do uregulowania zaciągniętego długu.

 

Zatem pożyczka na ślub i na wesele może być dobrym pomysłem, gdy chcemy zrealizować imprezę samodzielnie – bez finansowej pomocy innych osób, ale nie mamy oszczędności. Warto jednak pamiętać o tym, że za jeden dzień zabawy będziemy musieli oddać odsetki i prowizję, więc kwota do oddania będzie wyższa od tej, którą otrzymamy.