Problematyczne ósemki – zostawiać czy wyrywać?

Wiele osób zastanawia się czy tak zwane zęby mądrości powinno się pozostawić czy też usuwać. Dla wielu osób pojawienie się takich zębów jest problematyczne co między innymi wynika z możliwości pojawienia się ostrego bólu, opuchlizny czy stanów zapalnych. Jednak nie u wszystkich osób występują takie problemy.

Zęby mądrości są zębami, które rosną bardzo późno. Pojawia się one dopiero po siedemnastym roku życia. Wpływ na pojawienie się zębów mądrości ma genetyka. Jednocześnie są to jedyne zęby, które rozwijają się w zakresie zawiązków dopiero po urodzeniu. Zęby mądrości mogą występować w różnej liczbie ale maksymalnie może ich pojawić się cztery.

U wielu osób zęby mądrości nigdy się nie wybijają i pozostają zatrzymane w kości. Wówczas nie są widoczne i oczywiście nie powodują żadnych problemów. Zęby mądrości mogą również pojawić się w mniejszej ilości niż cztery a także w późniejszym wieku co może wydarzyć się nawet po trzydziestym roku życia.

Powody usuwania zębów mądrości

U wielu osób problemem jest sytuacja, w której w szczęce nie ma miejsca by mogły się zmieścić kolejne zęby. Przekładać się to może na wiele problemów zarówno ze zdrowiem jamy ustnej, ale równie z narządem żucia.

Jednocześnie problem zza małą szczęką według specjalistów nie jest genetyczny, ale wynika z nieodpowiednich nawyków żywieniowych. Jednak w dorosłym wieku nie da się tego naprawić, gdyż nieprawidłowy rozwój szczęki wynika z diety na życia, gdy dieta nie jest bogata w takie witaminy jak K2 czy D3. Dodatkowo problemy może sprawiać nieodpowiednie ilość dostarczanego wapnia w ramach codziennej diety.

Innym problemem może być złe karmienie dzieci gdy stosowane jest karmienie butelką, stosowanie nieodpowiednich kubków czy miękkiej diety.

Usuwanie ósemek

Jeśli szczęka nie jest odpowiednio dopasowana do zmieszczenia zębów mądrości wówczas wykonanie zabiegu ekstrakcji jest wskazane. Taki zabieg jest zabiegiem rutynowym, który pozwala na usunięcie uciążliwych objawów związanych z wyrastaniem zębów mądrości.

Na zabieg usuwania zębów mądrości warto decydować się u tych stomatologów, którzy mają doświadczenie w realizowaniu ekstrakcji zębów. Wówczas można mieć pewność, że tego rodzaju zabiegi będą wykonane zarówno sprawnie a także przy ograniczeniu ryzyka wszelkiego rodzaju powikłań.

Po zabiegu

Okres rekonwalescencji po zabiegu może być bardzo różny co zależy przede wszystkim od indywidualnej sytuacji pacjentów. Wiele zależy między innymi od ułożenia zębów, zgryzu, rodzaju znieczulenia stosowanego przez dentystę. Rekonwalescencja w typowym przypadku trwa kilka dni, gdzie po tym okresie niezbędne jest zgłoszenie się do stomatologa w celu zdjęcia zastosowanych szwów nierozpuszczalnych.

Jednocześnie decyzję o usuwaniu zęba mądrości warto podejmować w odpowiednim momencie co ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia braku wykształcenia się korzenia. Przy takiej sytuacji wykonanie zabiegu po pierwsze jest znacznie mniej inwazyjne a także dużo mniej skomplikowane do wykonania co pozwala na skrócenie czasu rekonwalescencji.