Problemy z tarczycą a otyłość

Nadmierne przybieranie na wadze i trudności ze zrzuceniem kilogramów mogą być wynikiem problemów z tarczycą. Odpowiednie wyregulowanie poziomu hormonów tarczycowych pozwala wtedy na łatwiejsze uzyskanie wymarzonej sylwetki.

Nadwaga i otyłość to poważne problemy we współczesnym świecie. Wynikają one jednak nie tylko z nieodpowiedniej diety, ale również warunkowane są wieloma chorobami. Jedną z nich jest niedoczynność tarczycy, także pojawiająca się w przebiegu zapalenia tarczycy typu Hashimoto.

Jak dochodzi do problemów z tarczycą i przybierania na wadze?

Medycyna nie może jednoznacznie odpowiedzieć nam na pytanie, dlaczego u niektórych osób pojawiają się problemy z tarczycą. Jednym z najczęściej występujących powodów niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto – jest to schorzenie o charakterze autoimmunologicznym, w którym organizm atakuje własne komórki, a w tym przypadku są to komórki gruczołu tarczycy.

Hashimoto jest chorobą o nieznanej etiologii, a medycyna nie ma również sposobu na jej zapobieganie. Wiadomo, że choroby o charakterze autoimmunologicznym występują często rodzinnie, dlatego mają podłoże genetyczne, ale nie ma jednoznacznych dowodów na to, co może je powodować.

Do przybierania na wadze najczęściej dochodzi w przebiegu niedoczynności tarczycy, także w chorobie Hashimoto.

Wiele osób, głównie kobiet, ponieważ to one częściej mają do czynienia z problemami z tarczycą, nie łączy jednak swoich trudności z utrzymaniem prawidłowej wagi z aktywnością tego gruczołu. Warto więc wiedzieć, z jakimi objawami mamy wtedy do czynienia.

Główne objawy niedoczynności tarczycy:

• nadmierne zmęczenie, senność

• niska temperatura ciała, większa podatność na chłód

• spowolniona przemiana materii i zwiększenie masy ciała

• wypadanie włosów, osłabienie paznokci, sucha skóra

• gorszy nastrój, nawet depresja, wahania nastroju

• zapominanie, trudności w koncentracji

• nieregularne miesiączkowanie

• trudności z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem

• problemy z rytmem serca

Tarczyca produkuje hormony, które oddziałują na cały organizm, dlatego wtedy, gdy dochodzi do zaburzenia jej pracy, pojawiają się zróżnicowane objawy. Dotyczą one również masy ciała, co ma związek ze spowolnioną przemianą materii w przebiegu niedoczynności. Zatem nawet restrykcyjne diety oraz intensywne ćwiczenia nie będą mogły przynieść wtedy optymalnych rezultatów – konieczne jest wdrożenie leczenia.

Jak pozbyć się problemów z tarczycą i schudnąć?

Przede wszystkim najważniejsze jest postawienie właściwej diagnozy. W tym celu wykonuje się badania krwi w celu oznaczenia poziomu hormonów i przeciwciał tarczycowych, a także badanie USG tarczycy.

Ważne jest też znalezienie odpowiedniego lekarza specjalizującego się w chorobach tarczycy – opinie o endokrynologach można znaleźć on-line. Jako że dostanie się do lekarza na NFZ może zająć nawet kilka lat, wiele osób decyduje się na wizyty prywatne. Ich cena to zwykle od 60 do 200 złotych.

Leczenie polega na uzupełnianiu braków hormony tarczycy hormonami syntetycznymi w tabletce. Regularne kontrolowanie ich poziomu przez badania krwi pozwala na określenie optymalnej dawki. Dopiero wtedy można zacząć skutecznie się odchudzać zarówno przez wdrożenie odpowiedniej diety, jak i większą ilość ruchu.