Robot kuchenny – czy warto go mieć?

Robot kuchenny – czy warto go mieć?

Lubisz przygotowywać różne pyszności w kuchni, ale nie masz jeszcze robota kuchennego? W takim przypadku warto zastanowić się nad tym, czy będzie to dobry zakup. Do czego możemy wykorzystać taki sprzęt?

W kuchni możemy używać różnych sprzętów, które pozwalają nam na przyspieszenie pracy. Zmywarka, blender, mikrofalówka to tylko kilka z nich. Wśród sprzętów kuchennych często pojawia się również robot, najczęściej planetarny, który wyposażony jest w dużą misę i w mieszające ramię. Tego rodzaju urządzenia możemy kupić w cenie już około 300 złotych, ale znajdziemy też znacznie droższe, których koszt wynosi ponad 2 000 złotych. Czy warto jednak ponosić tak duży koszt?

Do czego może przydać się robot kuchenny?

Roboty kuchenne to wieloczynnościowe sprzęty kuchenne, które mogą być użyte do przygotowywania różnych posiłków. Nowoczesne roboty to urządzenia elektroniczne, które potrafią działać samodzielnie po uruchomieniu.

Roboty najczęściej posiadają w zestawie różne mieszadła, które pozwalają na łatwą wymianę i jednocześnie zamianę funkcji blendera. Niektóre modele są też wyposażone w funkcję maszynki do mielenia, dzięki której możemy mielić mięsa, owoce, warzywa, funkcję malaksera do rozdrabniania, ścierania czy krojenia na plasterki czy funkcję blendera, aby łatwiej szykować różne sosy, smoothie, soki, kremy.

Z robotem kuchennym możemy łatwiej przygotować:

• ciasta różnych rodzajów, w tym drożdżowe, biszkoptowe, makaronowe, na domowe bułeczki chleb czy ciasto piaskowe

• nadzienia i farsze do dań słodkich i słonych

• bitą śmietanę do użycia w różnych słodkich ciastach

• domowe majonezy

• sosy różnych rodzajów

• musy owocowe i warzywne

• puree z warzyw

• soki świeżo wyciskane

• warzywa i owoce cięte w plasterki czy słupki

• rozdrobnione orzechy, warzywa, ziarna kawy, twarde sery, a nawet lód do drinków

Oczywiście, to tylko przykładowe możliwości zastosowania robota kuchennego, ponieważ jest ich o wiele więcej i wszystko zależne jest od tego, na jakie urządzenie się zdecydujemy.

Czy robot kuchenny jest niezbędny w kuchni?

Oczywiście, możemy poradzić sobie bez tego rodzaju urządzenia w kuchni, ale wtedy, gdy gotujemy dużo, a także pieczemy wiele ciast, w takim przypadku będzie on bardzo pomocny, ponieważ dzięki niemu możemy zapomnieć o mozolnym ich wyrabianiu. Wystarczy tylko umieścić składniki w misie urządzenia, a następnie wybrać odpowiednią końcówkę i program.

Oprócz tego robot kuchenny może przydać się też w wielu innych czynnościach, które wymieniliśmy powyżej.

Oczywiście, ma też swoje wady. Urządzenie o wielu funkcjach dość dużo kosztuje, musimy też za każdym razem je wyczyścić, co też zabiera dodatkowy czas, ale jeśli mamy zmywarkę, możemy po prostu elementy umyć w ten sposób.

Podsumowując, robot kuchenny nie jest w kuchni niezbędny, niemniej jednak jest bardzo pomocnym urządzeniem.

Jeśli dużo gotujesz i pieczesz lub też chcesz zacząć samodzielnie przygotowywać więcej dań w swoim domu, pomyśl o takim sprzęcie. Aktualnie wiele ciekawych modeli możemy znaleźć w sklepach internetowych – ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.