Robot planetarny – jak wybrać najlepszy model?

Robot planetarny – jak wybrać najlepszy model?

Dużo pieczesz lub gotujesz? W takim przypadku warto mieć w kuchni pomocnika. W tej roli doskonale może sprawdzić się robot planetarny. To wielofunkcyjne urządzenie pozwoli nam na łatwiejsze przygotowywanie różnych pyszności.

O czym pamiętać przy jego wyborze?

Roboty planetarne to roboty kuchenne, które wyposażone są w bazę z mieszadłem oraz w wyjmowaną misą. Do misy wkładamy produkty, a następnie włączamy robot, który zaczyna mieszać zawartość misy w zależności od wybranego programu. Dzięki robotowi planetarnemu możemy przygotować różne ciasta, na przykład biszkoptowe, drożdżowe, na chleb, ale możemy też ubić śmietanę, jajka.

Niektóre roboty mają też akcesoria pozwalające na używanie ich do mielenia, szatkowania, blendowania, wyciskania oraz innych prac, dlatego są w stanie zapewnić nam wszechstronną pomoc w przygotowaniu ciast, ciasteczek, musów, puree, sosów, sałatek, domowych makaronów i wielu innych produktów.

Za roboty planetarne musimy zapłacić od około 300 do nawet 2 000 złotych. Jednak już w cenie około 600-800 złotych możemy zakupić naprawdę świetny model, który posłuży nam na lata.

Jakiego robota kuchennego poszukiwać?

Przede wszystkim robot kuchenny powinien spełniać nasze potrzeby. Warto więc zastanowić się nad tym, czego będziemy oczekiwali od takiego sprzętu, aby następnie wybrać dla nas ten najlepszy.

Tutaj duże znaczenie mają różnego rodzaju akcesoria i przystawki wchodzące w skład zestawu albo te, które możemy dokupić osobno. Im więcej wymogów będziemy mieli w stosunku do robota kuchennego, tym więcej dodatków powinien on posiadać. Oczywiście, w takim przypadku musimy przyszykować się też na wyższe ceny, niemniej jednak warto pamiętać o tym, że kupujemy wtedy wolny czas i komfort.

Na co patrzeć przy doborze robota planetarnego:

• _moc silnik_a – zasadniczo, im wyższa, tym urządzenie będzie lepiej radziło sobie z zadaniami, roboty o niskiej mocy mogą szybko się przegrzewać, mogą działać wolniej, niedokładnie, ale nie jest to regułą, ponieważ niektóre roboty o niższej mocy też działają bardzo dobrze

akcesoria – tutaj wszystko zależy już od nas, dlatego dobierzmy takie urządzenie, które będzie posiadało akcesoria odpowiadające naszym indywidualnym wymaganiom

obudowa – najlepiej, aby była wykonana w całości z metalu lub posiadała metalowe elementy zwiększające jej wytrzymałość

pojemność misy – im jest ona większa, tym więcej możemy w niej przygotować, na przykład będziemy mogli przyszykować więcej ciasta za jednym razem

programy – prędkości – robot powinien mieć do wyboru różne programy pozwalające na dopasowanie do przygotowywanych potraw

Jeśli nadal nie wiemy, na co się zdecydować, dużo pomocnych informacji możemy znaleźć on-line. Warto zajrzeć na strony sklepów internetowych, porównywarek cen, na blogi kulinarne, gdzie możemy znaleźć dużo opinii na temat poszczególnych modeli. Wystarczy wpisać nazwę modelu do wyszukiwarki internetowej, aby dowiedzieć się, jakie są doświadczenia użytkowników.

Pamiętaj, nie zawsze najdroższy robot to ten najlepszy! Często także ten niedrogi może dobrze poradzić sobie z zadaniami.