Saturator w kuchni – co to jest i czy warto go kupować?

Saturator w kuchni – co to jest i czy warto go kupować?

Nowoczesne saturatory to urządzenia proste w budowie, które służą do uzyskania wody gazowanej ze zwykłej wody. Saturatory pozwalają na uzyskanie zarówno wody gazowej o neutralnym smaku jak też wody gazowanej o dowolnym smaku. Dodatkowo można obecnie wybierać saturatory, które są wykonane w bardzo elegancki sposób.

Użytkowanie saturatora pozwala na zmniejszenie kosztów zakupu wody gazowanej. Produkowanie wody gazowanej w saturatorze jest znacznie mniej kosztowne a jednocześnie można przygotować wodę gazowaną znacznie bardziej ekologicznie. Użytkowanie jednej, szklanej butelki w saturatorze sprawia, że nie produkuje się odpadów. Gdy kupuje się saturator do domu warto zwrócić uwagę na parametry urządzenia.

Najważniejsze parametry saturatora

Do najważniejszych parametrów saturatora można zaliczyć wydajność urządzenia. Jest ona określana przez wielkość oraz pojemność naboi, które zawierają dwutlenek węgla. Jednocześnie w poszczególnych urządzeniach, czyli konkretnych modelach można spotkać się ze stosowaniem odmiennych naboi z dwutlenkiem Węgla.

Dodatkowo ważne jest sprawdzenie jak długi czas może być użytkowany nabój, gdyż dokonywanie jego wymiany po bardzo krótkim czasie użytkowani nie jest wygodne. Optymalnym rozwiązaniem jest postawienie na saturatory, które mają naboje pozwalają na wytworzenie sześćdziesięciu litrów wody gazowanej, co pozwala na zapewnienie wody gazowanej dla dwóch osób przez okres miesiąca.

Gdy wybiera się saturatory warto również sprawdzić sposób montażu nabojów, co wpływa na łatwość jego montażu a co za tym idzie na czas montowania naboju podczas wymiany.

Gdy kupuje się saturator przy większej liczbie domowników bardzo ważne jest decydowanie się na modele mające większą pojemność butelki, w której przygotowywana jest woda.

Pozwala to na przygotowanie odpowiedniej ilości wody gazowanej dla wszystkich domowników w ciągu dnia. Gdy butelka ma małą pojemność wówczas woda gazowana w niej przygotowana bardzo szybko będzie się kończyć przy większej liczbie domowników. Za optymalną pojemność butelki można uznać jeden litr. Taka butelka jest również poręczna.

Smaki i nasycenie wody

W saturatorach można uzyskać różny poziom nasycenia wody. W nowoczesnych modelach saturatorów znajdują się wskaźniki, które informują jakie jest nasycenie wody.

Taki wskaźnik pozwala dokładnie wskazać kiedy woda jest nasycona gazem w odpowiednim stopniu, co przy braku takiego wskaźnika może być trudne do samodzielnej oceny. Woda gazowana w saturatorze może być przygotowana przy wykorzystaniu różnych smaków syropów. Wiele osób zamiast picia wód neutralnych smakowo woli korzystać z wody smakowej.

W nowoczesnych urządzeniach do saturacji wody można wykorzystywać różne smaki syropów, jak między innymi popularne syropy o smaku coli, cytrynowe, pomarańczowe. Dodanie syropu do wody gazowanej w saturatorze pozwala na uzyskanie wody o odpowiednim smaku, co pozwala na przygotowanie gazowanego napoju. Takie syropy można pozyskać za pośrednictwem większości sklepów z nabojami do saturatorów.


Ile kosztuje korzystanie z dzbanka filtrującego?
czytaj dalej

Ile kosztuje korzystanie z dzbanka filtrującego?

Dzbanki filtrujące to urządzenia, które są obecnie bardzo łatwo dostępne za pośrednictwem ofert różnych sklepów począwszy od specjalistycznych sklepów a kończąc na supermarketów. Do zalet takich dzbanków zaliczyć można między innymi możliwość swobodnego ich przenoszenia, czy opcję postawienia ich w dowolnym miejscu. Jednocześnie jest to jedna z pierwszym opcji dla osób chcących zdecydować się na filtrowanie wody.