Sauna – jak korzystać z niej bezpiecznie?

Sauna – jak korzystać z niej bezpiecznie?

Wykorzystanie możliwości zapewnianych przez saunę to możliwość między innymi pozytywnego wpłynięcia na skórę ciała. Jednocześnie przy korzystaniu z saun bardzo ważne jest branie pod uwagę kilku istotnych zasad, które wpływają na bezpieczeństwo korzystania z saun.

Poznanie tych zasad pozwala na zapewnienie ograniczenia ryzyka problemów zdrowotnych przy korzystaniu z saun.

Jeśli kąpiel w saunie ma być prawdziwym relaksem bardzo ważne jest przestrzeganie określonych zasad użytkowania saun.

Bardzo ważne jest by nie wychodzić z sauny w sposób nagły. Po wstaniu w saunie z pozycji leżącej warto jest w pozycji siedzącej poczekać przez kilka minut. Wystarczą dwie minuty by ograniczyć nagły odpływ krwi do mózgu. U wielu osób może przy braku zastosowaniu takiej zasady występować problem z omdleniem. Jednocześnie gdy wchodzi się do sauny bardzo ważne jest również decydowanie się na stopniowe zajmowanie wyższych stopni, które się w niej znajdują. Jest to ważne w celu nie powodowania występowania szoku termicznego.

Schłodzenie ciała

Gdy kończy się kąpiel w saunie wówczas dobrym rozwiązaniem jest schłodzenie ciała. Istotne jest by uzyskać zatrzymanie procesu pocenia się. Gdy wyjdzie się z sauny ważny jest również odpoczynek. Nie należy przyjmować wówczas napojów w nadmiernych ilościach, ale ważne jest picie napojów w umiarkowanych ilościach a najlepiej by były to owocowe napoje. Pozwala to między innymi na uzupełnianie między innymi wody a także istotnych dla organizmów soli mineralnych, które tracone są w czasie kąpieli pod wpływem pocenia się.

Po powrocie temperatury ciała do właściwych poziomów można się ubierać. Jednocześnie ubieranie, które następuje zaraz po wyjściu z sauny może prowadzić między innymi do przepocenia ubrań, gdyż organizm wówczas będzie oddawał ciepło, które wcześniej było kumulowane podczas przebywania saunie. Dodatkowo warto pomyśleć również o zastosowaniu preparatów przeciwgrzybicznych jeśli jest to możliwe gdy już wyszło się z sauny.

Przerwy podczas przebywania w saunie

Ważne jest również by gdy korzysta się z sauny robić przerwy. Jest to szczególnie ważne gdy korzysta się z sauny po raz pierwszy gdyż nie zna się wówczas reakcji własnego organizmu. Ważne jest realizowanie przerw mniej więcej co pięć czy piętnaście minut.

Pozwala to na stopniowo przystosowywanie się do warunków, które pojawiają się w saunach. Jednocześnie w ramach takich przerw ważne jest by nie przyjmować płynów, gdyż będzie to jedynie powodowało nadmierne pocenie się w dłuższym czasie, co znów znacznie wydłuży czas, który będzie trzeba spędzić w saunie.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dbanie o to by reagować na reakcje ciała. U wielu osób może występować uczucie zawrotów głowy. Jednocześnie wiele osób może zemdleć w saunie. Jeśli odczuwa się zawroty głowy czy uczucie mdlenia ważne jest wyjście z pomieszczenia sauny. Po wyjściu należy również odpocząć co pozwala na powrót temperatury do normy a także uspokojenie się tętna. Jednym z powodów takiej sytuacji jest nadmierne odwodnienie się organizmu.