Dobry stanik sportowy – jak dobrać idealny model?

Aktywność fizyczna jest coraz bardziej popularna, co wynika między innymi z coraz większej mody na zdrowy tryb życia. Gdy chce się wygodnie uprawiać sport niezbędne jest zdecydowanie się na dopasowanie elementów stroju sportowego. Kobiety muszą między innymi zdecydować się na odpowiednio dobrany model stanik sportowego.

Na rynku odzieży sportowej można spotkać się obecnie z coraz szerszym asortymentem dostępnych wyrobów. Pozwala to na wybranie znacznie bardziej dopasowanych elementów stroju sportowego.

Z drugiej strony przy szukaniu idealnego stanika sportowego trzeba poświęcić znacznie więcej czasu by zapoznać się z poszczególnymi rozwiązaniami stosowanymi przez producentów. Istotne jest między innymi zwrócenie uwagi na rodzaj stosowanych materiałów a także dopasowanie konstrukcji stanika.

Przy wybieraniu staników sportowych istotne jest również branie pod uwagę, że właściwie dopasowany model powinien z jednej strony odpowiednio podtrzymywać piersi a z drugiej strony nie może ich ściskać. Jeśli stanik nie jest właściwe dopasowany można odczuwać ból związany z obciążeniem kręgosłupa.

Rozmiar biustu a dobór stanika

Przy biuście A czy B wybór stanik powinien skupić się na modelach staników, które zapewniają silniejszy ucisk biustu. Dobrym wyborem może być postawienie na staniki kompresyjne, które oferują najlepsze właściwości ściągające. Natomiast większe rozmiary biustu wymagają decydowania się na bardziej zabudowane staniki.

Proste staniki nie są w stanie zapewnić odpowiedniego podtrzymywania biustu. Przy większych rozmiarach biustu dobrym rozwiązaniem jest postawienie na modele z dzielonym biustem. W takich stanikach tworzone są dwie miseczki, co pozwala na podtrzymywanie każdej piersi z osobna.

Cechy dobrego stanik sportowego

Należy brać pod uwagę, że nie ma idealnego modelu stanika. Każdy stanik sportowy musi być w jak największym stopniu dopasowany do indywidualnej budowy ciała. W zakresie konstrukcji ważne jest by decydować się na znacznie bardziej rozbudowane konstrukcje staników im większy jest rozmiar biustu.

Dodatkowo im większa miseczka stanik tym taki stanik powinien być znacznie mniej elastyczny. W zakresie materiałów stosowanych do wykonania stanika warto decydować się na materiały odporne na przetarcia. Pozwala to na wydłużenie czasu użytkowania stanik nawet w przypadku intensywnego uprawiania sportu.

Jednocześnie można decydować się na stanik warstwowy, który może być oddychający. Grubszy materiałem może być znacznie lepszym rozwiązaniem w stosunku do bardzo cienkiego materiału, który może przekładać się na dyskomfort przy użytkowaniu takiego stanika. Bardzo ważne jest przede wszystkim skupianie się na komforcie użytkowania oraz ograniczeniu odczuwania bólu podczas ćwiczeń a nie na estetycznej stronie stanika.

Przy decydowaniu się na dopasowanie stanika sportowego bardzo ważne jest decydowanie się na takie rozmiary, które będą dopasowane indywidualnie. Nie warto kierować się rozmiarami wskazywanymi zarówno przez producentów jak też sklepy. Zdecydowanie stanik sportowy trzeba samodzielnie przymierzyć zanim się go kupi.

Jeśli stanik sportowy zawiera jakieś elementy ozdobne wówczas winny być one tak skonstruowane by nie przekładały się na powodowanie otarć.