Sztuczne czy żywe – jakie rośliny wybrać do domu?

Sztuczne czy żywe – jakie rośliny wybrać do domu?

Dla niektórych z nas odpowiedź jest prosta – tylko żywe kwiaty. Inni jednak nie mają zbyt dużo czasu na ich pielęgnację, mają zacienione mieszkanie lub mają dzieci i zwierzęta, które mogłyby zniszczyć rośliny. Wtedy pojawia się pytanie – czy brać te żywe, czy może kupić sztuczne kwiaty?

Rośliny stanowią świetny sposób na udekorowanie wnętrz. Kapitalnie prezentują się z każdym stylem – zarówno tym nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Możemy ustawić je na parapecie, na komodzie, na podłodze, zawiesić na ścianie albo z sufitu w specjalnych koszykach. Możemy też mieć je w wazonach w różnych punktach domu.

Do wyboru mamy obecnie zarówno rośliny żywe, jak i te sztuczne. Wiele osób wybiera te pierwsze, ale nie zapominajmy o tym, że również sztuczne rośliny mają swoje zalety.

Naturalne rośliny w domu – zalety i wady

Piękno naturalnych kwiatów jest niezaprzeczalne. Wprowadzają do wnętrza elegancję, gdy są umieszczone w wazonie. Z kolei te w doniczkach sprawiają, że dom wygląda bardziej efektownie, przytulnie. W kwiaciarniach możemy znaleźć mnóstwo pięknych kwiatów – mniejszych i większych, w różnych kolorach. Podobnie jest z roślinami doniczkowymi, które również dostępne są w różnych ciekawych wariantach do wyboru dla początkujących i bardziej zaawansowanych w ich uprawie.

Jednak żywe kwiaty nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. Często zdarza się, że kwiaty nie czują się w domu zbyt dobrze – szybko więdną, pleśnieją. Może wynikać to między innymi z ich ustawienia, gdy mają zbyt dużo albo zbyt mało światła słonecznego, są zbyt rzadko albo za często podlewane, nie są nawożone. Zatem nie u każdego żywe kwiaty będą się sprawdzały.

Warto też wskazać, że żywe rośliny mogą być niebezpieczne. Niektóre z nich są trujące dla ludzi oraz dla zwierząt, dlatego jeśli mamy w domu koty lub psy, małe dzieci, warto sprawdzić, czy konkretne rośliny są bezpieczne.

Za żywe rośliny zapłacimy też niezbyt dużo, ale musimy pamiętać, że w przypadku tych ciętych koszty będą się powtarzały. Zwykle cena bukietu to około 50 złotych. Za rośliny doniczkowe zapłacimy od 10 do nawet 150 złotych w przypadku tych większych.

Sztuczne rośliny w domu – zalety i wady

Druga opcja dla osób chcących wprowadzić zieleń do swojego domu to kwiaty i inne rośliny sztuczne. Są one wykonane najczęściej z tworzyw sztucznych dobrze imitujących naturę. Dużo zależy jednak od producenta, a także od ceny. Zasadniczo, im droższe kwiaty, tym ich jakość będzie lepsza i na pierwszy rzut oka mogą być nie do odróżnienia od kwiatów żywych.

Rośliny sztuczne w domu są przede wszystkim wygodne. Nie musimy ich podlewać, nawozić, znaleźć odpowiedniego miejsca, ponieważ wystarczy, że ustawimy je tam, gdzie chcemy. Od czasu do czasu możemy przetrzeć je, aby usuną kurz. Nie ma również niebezpieczeństwa dla zwierząt i dzieci, ale warto wskazać, że koty czasami lubią podgryzać sztuczne kwiaty, więc warto mieć je na oku.

Ceny sztucznych kwiatów rozpoczynają się od około 8 złotych za te małe modele doniczkowe, a kończą nawet na ponad 200 złotych w przypadku sztucznych drzewek. Kwiaty sztuczne cięte do wazonu to koszt zwykle od 5 do około 30 złotych zależnie od ich jakości wykonania i wielkości.