Terapia w kriokomorze – na czym to polega?

Terapia w kriokomorze – na czym to polega?

Kriokomory pozwalają na zapewnienie realizowania terapii przy zastosowaniu bardzo niskich temperatur. W kriokomorach występują temperatury, które wynoszą około minus stu dwadzieścia procent. Pozwala to na leczenie między innymi bólu a także na przyśpieszanie rehabilitacji.

Kriokomory stają się coraz bardziej popularne w stosowaniu ich przy realizowaniu rehabilitacji. Jednocześnie kriokomora może być stosowana również u osób zdrowych do wzmacniania odporności. W kriokomorze oziębiane jest całe ciało.

Stosowanie takich metod przez lekarzy znane jest od wielu lat. Przy terapiach realizowane są urządzenia zakończone dyszami, które ochładzają wybrane stawy, fragmenty skórne czy mięśnie. Na leczenie z wykorzystaniem krioterapii zlecenie może wystawić lekarz pierwszego kontaktu.

Co zapewnia krioterapia?

Przy krioterapii wykorzystywane są naturalne reakcje organizmu na działanie zimna. Dla organizmu są to działania obronne przed działaniem zimna. Pozwalają one na przywrócenie równowagi w funkcjonowaniu całego organizmu.

Przy stosowaniu komór do krioterapii można uzyskać zwężenie naczyń krwionośnych w tkankach. Jest to reakcja organizmu związana z nadmiernym traceniem ciepła. Wówczas krew płynie znacznie wolniej a jednocześnie tkanki, które są ochłodzone są znacznie gorzej zaopatrzone w tlen czy istotne składniki odżywcze. Przekłada się to na intensywne spowolnienie przemiany materii. Oczywiście przy krioterapii jest to wykorzystywane jedynie przez krótki okres czasu.

Po zabiegu naczynia krwionośne w bardzo szybkim tempie podlegają rozszerzaniu się. Przekłada się na efekt przekrwienia a jednocześnie zimno w ramach zabiegu pozwala na oddziaływanie na układ immunologiczny jak też na układ hormonalny. W organizmie podczas zabiegu dochodzi między innymi do wydzielania się endorfiny, który jest bardzo silnie działającym środkiem przeciwbólowym. Następnie krąży ona po organizmie co zapewnia organizmowi substancje przeciwzapalne.

Po wykonaniu krioterapii można również uzyskać takie efekty jak zmniejszeni się napięcia mięsni.

Mięśnie mogą wówczas stać się znacznie bardziej elastyczne, sprawniejsze. Pozwala to na zapewnienie również możliwości wykonywania przez mięśnie znacznie większego wysiłku co przekłada się również na to, że takie zabiegi stosowane są u sportowców.

Przebywanie w kriokomorach pozwala na dostarczenie krwi do takich miejsc ciała, które są cieplejsze i gdzie utrzymuje się stała temperatura jak czaszka, klatka piersiowa czy jama brzuszna. Reszta ciała czyli ręce oraz nogi powoli stygną.

Zabiegi w komorze

Krioterapia jest wykonywana zarówno w wersji ogólnej a także miejscowej. Jeśli chce się wykonać zabieg w kriokomorze niezbędne jest między innymi nie spożywanie alkoholu czy używek przed zabiegiem. Istotny jest również wywiad z lekarzem, który jest w stanie określić przeciwwskazania.

Niezbędna jest wiedza między innymi o przebytych schorzeniach jak problemy z ciśnieniem, płucami. Ważne jest również by osoby poddające się takim zabiegom nie miały obaw przed przebywaniem w małych pomieszczeniach czy też problemów ze strachem przed zimnem.