Trwała ondulacja – zalety i wady

Marzysz o głowie w lokach? A może wolisz lekkie fale lub całkowicie proste włosy? W takim przypadku w salonach fryzjerskich możesz skorzystać z zabiegu trwałej ondulacji. Na czym to polega? Jakie są jego zalety i wady? Ile będziemy musieli za niego zapłacić?

Regularnie kręcisz włosy na wałkach albo na lokówce? W takim przypadku trwała ondulacja może być dla ciebie dobrym wyborem. Również zabieg stosuje się wtedy, gdy chcemy nadać włosom idealną gładkość. Zanim jednak zdecydujesz się na wizytę u fryzjera, warto poznać bliżej, czym dokładnie jest „trwała”.

Na czym polega zabieg trwałej ondulacji?

Zabiegi trwałej ondulacji są bardzo popularne i wykonuje je wiele kobiet, które nie są całkowicie zadowolone ze swojej fryzury. Początkowo „trwała” nie była zabiegiem zbyt bezpiecznym dla włosów, ponieważ robiono ją na gorąco.

Włosy były wtedy nasączane specjalnym roztworem i nawijane na wałki podgrzewane do temperatury 150 stopni Celsjusza. Teraz zabiegi trwałej ondulacji wykonuje się już inaczej i znacznie bezpiecznej.

Tak zwana „trwała” na zimno to zabieg polegający na wykorzystaniu dwóch specjalnych substancji. Jeśli chcemy nadać włosom skręt, stosuje się płyn zmieniający strukturę włosa i nadający mu zakręcony kształt. Potem włosy płucze się w płynie utrwalającym.

Wyróżniamy trwałą kwaśną oraz zasadową zależnie od wykorzystanych preparatów.

Trwała kwaśna jest delikatniejsza i daje bardziej naturalny efekt, ale utrzymuje się do około 3 miesięcy. Z kolei trwała zasadowa jest lepsza do włosów zdrowszych – daje mocniejszy efekt i utrzymuje się do 10 miesięcy.

Możemy spotkać się również z zabiegami polegającymi na wykorzystaniu preparatów ziołowych – są one mniej inwazyjne, dlatego polecane są osobom z delikatnymi włosami.

Trwała ondulacja – zalety:

• dzięki zabiegowi możemy zakręcić włosy albo je wyprostować

• prawidłowo wykonana „trwała” jest w stanie zapewnić bardzo dobre efekty i znacznie poprawić wygląd

• daje efekt widoczny od kilku do nawet 10 miesięcy w zależności od wybranej metody, dlatego oszczędzamy czas na wykonaniu fryzury

• odpowiednio dobrana trwała ondulacja nie powoduje zniszczenia włosów

Trwała ondulacja – wady:

• wykonana nieodpowiednio trwała ondulacja może zniszczyć włosy

• efekt jest trwały i jeśli nie będzie nam się podobał, nie będziemy mogły zmienić fryzury, poza jej obcięciem – płyny likwidujące efekty trwałej ondulacji nie działają tak efektywnie i przyczyniają się do osłabienia struktury włosów

• po zabiegu włosy są bardziej suche i wymagają odpowiedniej pielęgnacji

• ze świeżo zakręconymi lokami musimy postępować bardzo delikatnie – nie należy myć ich w 2-3 dni po zabiegu i należy unikać suszenia suszarką

Zatem przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu trwałej ondulacji musimy dokładnie przeanalizować jej plusy i minusy. Jeśli zależy nam na zmianie struktury włosów, możemy uzyskać dobre efekty na dłuższy czas, ale jeśli lubimy często zmieniać fryzury, „trwała” może stać się problemem.

Za trwałą ondulację w dobrym salonie fryzjerskim zapłacimy cenę od około 150 do nawet 400 złotych.