Ubrania z jedwabiu – jak o nie zadbać?

Ubrania z jedwabiu – jak o nie zadbać?

Za ubrania z naturalnego jedwabiu wcale nie musimy płacić bardzo dużo. Wyglądają bardzo efektownie i dają powiew luksusu w szafie. Jak jednak o nie zadbać, aby wyglądały dobrze na długie lata?

Jedwab jest włóknem pochodzenia naturalnego, a dokładnie zwierzęcego. Jest pozyskiwany z kokonu jedwabnika morwowego albo dębowego. Tkaniny wykonane z tych właśnie włókien są bardzo gładkie, lekkie, cienkie, przyjemne w dotyku. Dzięki temu znalazły szerokie zastosowanie w modzie damskiej i męskiej.

Z jedwabiu szyje się wiele różnych rodzajów odzieży – jedwabne bluzki, sukienki czy spódnice, spodnie oraz garnitury i marynarki z dodatkiem jedwabiu, także spotykamy jedwabne dzianiny, na przykład swetry. Ponadto z jedwabiu wykonuje się też efektowne szale i chusty.

Naturalnego jedwabiu nie powinniśmy mylić ze sztucznym jedwabiem – tak określa się często wiskozę, włókno cupro, tkaniny poliestrowe czy też z bambusa. Mają one inne właściwości.

Aby jedwabne ubrania i dodatki mogły posłużyć nam jak najdłużej, warto pamiętać o tym, by je odpowiednio prać, suszyć i prasować. Na co zwrócić uwagę?

Pranie jedwabiu

Na metkach jedwabnych ubrań często możemy znaleźć informację o tym, aby prac je tylko chemicznie. Jednak nie oznacza to wcale, że musimy oddawać każde ubranie z tego włókna do pralni chemicznej i płacić za to sporą sumę.

Pranie chemiczne jest bezpieczniejsze, ale nie jest zwykle konieczne w przypadku, gdy jedwab nie jest ręcznie malowany. W przeciwnym przypadku, zamoczenie go w wodzie z detergentem może spowodować spłynięcie farby.

Jedwab w domu powinniśmy prać tylko ręcznie, w delikatnych detergentach przeznaczanych właśnie do jedwabiu oraz do wełen. Do prania należy używać lekko letniej wody. Nie należy pocierać, przekręcać i szorować włókien jedwabiu, ponieważ na mokro jest on bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Po wypraniu i wypłukaniu jedwabiu w czystej wodzie należy odcisnąć ubranie na ręczniku – nie należy go wykręcać.

Suszenie jedwabiu

Jedwab powinien suszyć się na powietrzu – nie należy używać suszarek automatycznych. W zależności od ubrania możemy je suszyć na płasko albo możemy je powiesić na wieszaku, nadając mu odpowiedni kształt.

Jedwabiu nie powinno się suszyć w ostrym słońcu. Należy zadbać o to, aby wysuszyć tkaninę dokładnie przed schowaniem do szafy – w przeciwnym przypadku może zapleśnieć.

Prasowanie jedwabiu

Jedwab należy prasować wtedy, gdy jest jeszcze lekko wilgotny lub można zwilżyć go lekko wodą. Prasujemy po lewej stronie, lekko naciągając ubranie. Prasować należy w niskiej temperaturze – najlepiej zacząć od tej najniższej i w razie potrzeby ją podwyższyć.

Gdy obawiamy się o uszkodzenie delikatnego jedwabiu, powinniśmy używać dodatkowej ściereczki, przez którą możemy rozprasować zagniecenia. Możemy też wykorzystać steamer, który rozprasowuje ubrania parą – urządzenie kupimy już za około 150 złotych.

Zatem jedwabne ubrania nie są bardzo trudne w utrzymaniu w czystości, chociaż nie powinniśmy prać ich w pralce. Zwykle jednak nie musimy udawać się z nimi wcale do pralni chemicznej – wystarczy odpowiednie pranie, suszenie i prasowanie w domu!