Antyperspirant czy dezodorant – co wybrać?

Tylko z pozoru antyperspirant i dezodorant to dwa te same produkty. W rzeczywistości mają inne funkcje, co wynika z ich składu. Czym dokładnie różnią się między sobą i co warto wybrać?

Chociaż pocenie się jest naturalną czynnością, to jednak może powodować dyskomfort, a nawet być powodem kompleksów. Pocimy się nawet wtedy, gdy przestrzegamy zasad higieny. Aby zapobiegać nadmiernej potliwości i nieprzyjemnemu zapachowi potu możemy jednak stosować specjalistyczne produkty kosmetyczne takie jak dezodoranty oraz antyperspiranty.

Dezodoranty

Termin ten odnosi się do produktów, których głównym zadaniem jest zamaskowanie zapachu potu. Nie zapobiegają one poceniu się, ale pozwalają na nadanie ciału przyjemnego zapachu. Dezodoranty zawierają zatem substancje zapachowe i często także antybakteryjne, które ograniczają namnażanie się bakterii wywołujących przykry zapach. Mogą mieć też substancje nawilżające i odżywiające skórę pod pachami.

Warto jednak pamiętać o tym, że dezodorant nie sprawi, że przestaniemy się pocić. Zawarte w nim składniki nie wpływają na intensywność pocenia się, działają delikatnie i krótkotrwale.

Antyperspirant

To innego typu produkt przeznaczony dla chcących ograniczyć pocenie się. Poza związkami zapachowymi i zmniejszającymi namnażanie się bakterii antyperspiranty zawierają również składniki, które ograniczają pocenie się. Najczęściej są to alkaliczne sole glinu, które powodują zmniejszenie aktywności gruczołów potowych, dlatego pozwalają na zmniejszenie pocenia.

Do antyperspirantów zalicza się również blokery – są to jeszcze bardziej intensywnie działające kosmetyki, które są w stanie zatrzymać pocenie się nawet na kilka dni. Są najlepszym wyborem dla tych osób, którym zależy na jeszcze skuteczniejszej ochronie przed poceniem się.

Wobec tego antyperspiranty sprawdzają się wtedy, gdy chcemy uzyskać jeszcze większą ochronę przed poceniem – podczas uprawiania sportów, ważnych spotkań. Dzięki nim skóra jest sucha i ładnie pachnie nawet przez okres dwóch dni albo do kolejnego mycia ciała.

Jak dobrać odpowiedni dezodorant albo antyperspirant?

Do wyboru mamy szeroką gamę różnych środków, które kosztują od kilku do kilkudziesięciu złotych. Antyperspiranty i dezodoranty dzielą się na damskie i męskie, ale w sprzedaży znajdziemy też takie, które są unisex, czyli przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn ze względu na uniwersalny zapach.

Dezodoranty i antyperspiranty ze względu na różnice w składzie mogą także różnie działać. U niektórych osób mogą naprawdę skutecznie zatrzymać pocenie się i nadać skórze przyjemny zapach, u innych z kolei w ogóle się nie sprawdzą i nie będą blokowały pocenia się. Najlepiej zatem przetestować różne kosmetyki aż do momentu znalezienia takiego, który będzie najskuteczniejszy.

W poszukiwaniu właściwego kosmetyku mogą nam również pomóc dostępne w internecie recenzje i opinie. Gdy nie wiemy, na jaki dezodorant czy antyperspirant się zdecydować, najlepiej rozpocząć od sprawdzenia tych, które mają najwięcej pozytywnych opinii od użytkowników.