Jak przyspieszyć wzrost paznokci i poprawić ich kondycję?

Marzysz o długich i mocnych paznokciach? To życzenie można zrealizować! Warto jednak wybrać dodatkowe kosmetyki, dzięki którym dotarcie do celu będzie jeszcze prostsze. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Wzrost płytki paznokciowej uzależniony jest od szeregu różnych czynników. Zalicza się do nich między innymi płeć, wiek, metabolizm i gospodarkę hormonalną organizmu, odżywienie. Według badań paznokcie rosną średnio około 0,1 milimetra na dzień, niemniej jednak ich tempo wzrostu może zwalniać albo przyspieszać.

Z posiadaniem długich paznokci najwięcej problemów mają te osoby, które mają niedobory kluczowych składników mineralnych oraz witamin. Wówczas paznokcie stają się nadmiernie kruche, rozdwajają się, mogą się łamać, dlatego nie można wtedy uzyskać ich oczekiwanej długości.

Na szybszy wzrost paznokci, które będą również bardziej mocniejsze, wpływa głównie właściwa dieta, a także odpowiednie kosmetyki.

Właściwa dieta pomoże w uzyskaniu pięknych paznokci

Zacznijmy od diety, a mianowicie od tego, co jeść, aby paznokcie prezentowały się ładnie. Przede wszystkim dieta powinna być urozmaicona i bogata w wartościowe produkty – najlepiej zrezygnować z nadmiernie tłustych, smażonych potraw, fast-foodów, słodyczy. Zamiast nich dietę warto wzbogacić o warzywa i owoce.

Na wzrost paznokci oraz na ich wytrzymałość mają wpływ przede wszystkim witaminy takie jak A, B2, B12, C, D, E, a także wapń, żelazo oraz właściwa ilość białka w diecie.

Można także stosować specjalistyczne suplementy diety, które zawierają kompleks wartościowych składników wspierających nie tylko paznokcie, ale również włosy oraz skórę. Regularne stosowanie takich specyfików pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów – najczęściej są one widoczne po około 3 miesiącach.

Można stosować też naturalne herbatki, na przykład ze skrzypu polnego, który zawiera duże ilości krzemionki wpływającej na wytrzymałość płytki paznokciowej.

Pielęgnacja paznokci – co wybrać, aby były długie i mocne?

Oprócz diety i suplementów możemy również używać innych specyfików pozwalających na poprawę wyglądu paznokci. Do wyboru mamy gotowe preparaty, które możemy znaleźć w drogeriach, ale możemy też wykorzystywać środki o bardziej uniwersalnym zastosowaniu.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na olejki – nie tylko pomagają we wzroście paznokci, ale również uelastyczniają płytkę paznokciową, dlatego jest ona mniej podatna na łamanie i kruszenie się. Bardzo dobre efekty dają olejek jojoba oraz olejek lniany. Mogą być też uzupełnione o dodatkowe składniki, na przykład krzemionkę, wapń czy witaminy dla jeszcze lepszych efektów.

Do wyboru mamy też różne kremy oraz maści, które można nakładać na paznokcie. W sprzedaży znajdziemy też produkty w formie bezbarwnych lakierów, które zabezpieczają jednocześnie płytkę paznokciową przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Za preparaty tego rodzaju zapłacimy od około 10 do 50 złotych. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, powinniśmy stosować je codziennie przez dłuższy okres, dlatego liczy się systematyczność.