Medycyna estetyczna – botoks na nadpotliwość

Nadpotliwość może być poważnym problemem – może powodować kompleksy i utrudniać kontakty z innymi osobami. Obecnie, oprócz różnych dezodorantów oraz antyperspirantów, do wyboru mamy także specjalne zabiegi dla osób z problemem nadmiernego pocenia się. Najskuteczniejszy z nich to botoks. Na czym dokładnie polega ten zabieg i ile trzeba za nieco zapłacić?

Pocenie się jest naturalną reakcją organizmu. Jednak w przypadku niektórych osób jest ono znacznie bardziej intensywne niż u innych. Nadmierna potliwość może być związana z genami, ale również może być wynikiem różnych schorzeń, na przykład związanych z metabolizmem. Najczęściej nasila się w momencie wystawienia na wysoką temperaturę, ale również w sytuacjach stresu, emocji, podwyższonego ciśnienia.

Szacuje się, że nadmierna potliwość dotyka około 2-3% społeczeństwa. Osoby te mogą korzystać nie tylko ze specjalistycznych produktów ograniczających pocenie, ale również ze skierowanych do nich zabiegów. Skupmy się tutaj na jednym z nich, a mianowicie na zastosowaniu botoksu.

Botoks dobry także na nadmierną potliwość

Botoks jest najczęściej kojarzony z usuwaniem zmarszczek. Rzeczywiście, ten związek, czyli toksyna botulinowa – jad kiełbasiany jest w stanie skutecznie wygładzić zmarszczki, szczególnie te pochodzenia mimicznego. Wobec tego używany jest często w trakcie zabiegów medycyny estetycznej przez kobiety oraz przez mężczyzn w różnym wieku.

Toksyna botulinowa ma jednak znacznie szersze zastosowanie – używana jest w medycynie, na przykład przy leczeniu zeza, migren czy spastyczności mięśni. Ma też zastosowanie przy nadmiernej potliwości.

Botoks potrafi bezinwazyjnie zablokować gruczoły potowe w różnych miejscach ciała:

  • dłonie
  • stopy
  • pachy
  • inne okolice

Po wstrzyknięciu odpowiedniej dawki toksyny botulinowej, co odbywa się w miejscowym znieczuleniu specjalnym kremem znieczulającym, można utrzymać efekt braku potliwości przez nawet 6-12 miesięcy. Pierwsze rezultaty można zauważyć już po około 24 godzinach.

Dzięki temu zabieg zmniejszenia potliwości z wykorzystaniem toksyny botulinowej pozwala na przywrócenie optymalnego komfortu życia u osób z problemem nadmiernej potliwości. To przekłada się na większą pewność siebie w kontaktach z innymi ludźmi. Zabieg ten jest jednocześnie dobrze tolerowany i rzadko kiedy powoduje skutki uboczne. Dzięki temu zyskuje obecnie na popularności.

Po okresie 6-12 miesięcy toksyna botulinowa zaczyna działać coraz słabiej, dlatego wtedy problem potliwości może powrócić. Można rozwiązać go ponownie przez wykonanie kolejnego zabiegu.

Ile kosztuje zabieg na nadpotliwość z użyciem botoksu?

Niestety, zabieg nie jest tani. Będziemy musieli zapłacić za niego od około 1 500 złotych do nawet 2 000 złotych w zależności od tego, w jakiem gabinecie zostanie on przeprowadzony.

To dość wysoka cena, niemniej jednak osoby, które maja poważne problemy z nadpotliwością, chętnie się na niego decydują. To dobry wybór wtedy, gdy inne środki, na przykład specjalistyczne antyperspiranty nie działają tak skutecznie.