Peeling kwasem mlekowym – na czym to polega i ile kosztuje?

Regularne złuszczanie skóry jest w stanie przynieść bardzo dobre rezultaty – dzięki temu zabiegowi skóra jest nie tylko gładsza, ale również bardziej promienna i ma równomierny koloryt. Do złuszczania wykorzystuje się różne środki i narzędzia – dzisiaj skupmy się na jednym z nich, a mianowicie na kwasie mlekowym.

Peelingi kwasowe są bardzo popularne i pozwalają na łatwe i szybkie złuszczenie nadmiaru martwego naskórka wraz z zanieczyszczeniami oraz sebum skóry. Kwasy działają inaczej niż peelingi mechaniczne, czyli te z drobinkami ściernymi – preparaty kwasowe rozpuszczają wierzchnią warstwę naskórka, doprowadzając do jego złuszczenia i odsłonięcia kolejnej warstwy skóry.

W zależności od wykorzystanego typu kwasu oraz od jego stężenia efekt złuszczania może być mniej lub bardziej intensywny. W preparatach przeznaczonych do stosowania w domu wykorzystuje się kwasy łagodniejsze, z kolei w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej, gdzie zabiegi wykonywane są pod okiem specjalisty, te mocniejsze.

Kwas mlekowy w złuszczaniu skóry

Kwas mlekowy to organiczny związek chemiczny, który jest obecny w skwaśniałym mleku. Powstaje także w mięśniach podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Ma szerokie zastosowanie, między innymi w przemyśle cukierniczym i chemicznym. Wykorzystywany jest również w kosmetykach.

Zaliczany jest do grupy kwasów alfa-hydroksylowych, znanych pod skrótem AHA. Wykazuje bardzo silne działanie nawilżające, złuszczające oraz przeciwstarzeniowe. Jednocześnie nie przesusza skóry, dlatego może być używany w przypadku różnych typów cery.

Właściwości kwasy mlekowego:

  • pomaga w usuwaniu blizn, w tym blizn potrądzikowych oraz przebarwień
  • zapobiega tworzeniu się zaskórników i wyprysków oraz innych ognisk zapalnych
  • stymuluje skórę do naturalnej odnowy, zmniejszając utratę nawilżenia oraz wzmacniając naturalną barierę lipidową skóry
  • zwiększa skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych

Przebieg zabiegu z użyciem kwasy mlekowego

Peeling kwasem mlekowym jest zabiegiem, który przeprowadzimy w niemalże każdym gabinecie kosmetycznym czy medycyny estetycznej. W jego trakcie wykorzystuje się specjalistyczne preparaty, które aplikowane są bezpośrednio na oczyszczoną skórę. Po określonym czasie preparat jest zmywany, a skóra poddawana dalszej pielęgnacji.

Najczęściej po kilku dniach następuje proces złuszczania skóry. Do tego czasu może utrzymywać się również niewielki rumień oraz uczucie ściągnięcia, która szybko mija. Nie jest wymagana długotrwała rekonwalescencja.

Po zabiegu nie należy także wystawiać skóry na działanie słońca oraz nie należy stosować preparatów na bazie kwasów do około 2 tygodni. Najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami kosmetyczki co do pielęgnacji cery.

Ile kosztuje peeling kwasem mlekowym?

Cena peelingu z wykorzystaniem kwasu mlekowego wynosi od około 100 do 200 złotych w zależności od gabinetu. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii zabiegów w odstępach co około 2 tygodnie.

Aktualne cenniki dostępne są na stronach internetowych gabinetów kosmetycznych.