Peeling kwasowy – w domu czy w gabinecie?

Regularne złuszczanie skóry twarzy pozwala na zachowanie jej młodego wyglądu na dłużej. Dzięki peelingom możemy również pozbyć się wielu niedoskonałości, na przykład przebarwień, drobnych zmarszczek, blizn potrądzikowych.

Do intensywnego złuszczania skóry najczęściej stosuje się peelingi kwasowe – czy warto wykonać je w domu, a może lepiej iść do gabinetu?

Peelingi kwasowe są jednymi z najbardziej skutecznych w walce z niedoskonałościami cery. Dzięki swoim właściwościom powodują złuszczenie się skóry i odsłonięcie nowego, piękniejszego naskórka.

Musimy jednak pamiętać o tym, że z kwasami nie ma żartów – nieodpowiednio wykonany zabieg może skończyć się poparzeniem skóry. Zatem najważniejsze będzie dobranie odpowiedniego rodzaju kwasu, a także jego stężenia i czasu trzymania na skórze.

Rodzaje kwasów stosowanych w złuszczaniu skóry:

kwasy AHA, czyli alfa-hydroksylowe – zaliczamy do nich między innymi kwas glikolowy, kwas mlekowy, kwas migdałowy, kwas cytrynowy, jabłkowy czy winowy

kwasy BHA, czyli beta-hydroksylowe – najbardziej popularny kwas tego rodzaju to kwas salicylowy

kwasy PHA, czyli poli-hydroksylowe – glukonolakton, glukoheptanolakton czy kwas laktobionowy

Każdy z powyższych kwasów ma określone zalety i wady.

Kwasy AHA są najskuteczniejsze w złuszczaniu, ale mogą powodować podrażnienie skóry. Musimy więc zachować ostrożność w ich stosowaniu. Lżejsze są z kolei kwasy BHA, ale również nie możemy przesadzać z ich ilością. Kwasy PHA z kolei polecane są osobom, które mają wrażliwszą skórę, ale przy tym działają bardzo skutecznie.

Oczywiście, to tylko wybrane rodzaje kwasów, z których możemy skorzystać, ponieważ w użyciu jest ich więcej. Także znajdziemy kosmetyki zawierające kombinację różnych typów kwasów dla większej skuteczności.

Peelingi kwasowe w domu

Gdy zależy nam na niskich cenach, najlepiej wybrać peelingi kwasowe w domu. W sklepach możemy znaleźć gotowe kosmetyki takie jak maseczki czy serum zawierające kwasy. Zapłacimy za nie już od około 5 złotych, ale ich ceny mogą dochodzić nawet do ponad 100 złotych za te z wyższej półki.

Do dyspozycji mamy poszczególne rodzaje kwasów, które odpowiednio rozcieńczamy lub nakładamy bezpośrednio na skórę. Możemy dzięki nim uzyskać efektów podobny do tego w gabinecie, ale musimy postępować dokładnie z zaleceniami producenta – w przeciwnym przypadku możemy uszkodzić skórę. Za takie preparaty zapłacimy od około 15 do 80 złotych.

Peelingi kwasowe w gabinecie

Z peelingów kwasowych możemy skorzystać w gabinetach kosmetycznych oraz w gabinetach medycyny estetycznej – w nich zabiegi wykonuje się pod okiem lekarze. Peelingi w gabinetach są bezpieczniejsze, ponieważ wykonywane są przez eksperta.

Również można zastosować wtedy większe stężenia kwasów w kontrolowanych warunkach – możemy dzięki temu uzyskać lepsze rezultaty. To zatem dobry wybór nie tylko dla osób bojących się stosować kwasy w domu, ale też tych, które oczekują więcej.

_**Jeden zabieg będzie kosztował nas od około 100 do nawet 300 złotych.

Niekiedy wskazane jest wykonanie serii zabiegów we wskazanych odstępach czasowych.**_