Primer do makijażu – zbędny czy niezbędny?

Primer do makijażu nie jest niezbędny, ale stosuje go obecnie coraz więcej kobiet. Czym jest primer? Jaki efekt można dzięki niemu uzyskać? Ile musimy zapłacić za dobry kosmetyk tego rodzaju?

 

Przez długi czas primery używane były tylko przez profesjonalnych makijażystów. Teraz jednak możemy także znaleźć je w drogeriach. Korzystanie z tych kosmetyków nie jest wcale bardzo trudne i dzięki nim możemy uzyskać jeszcze ładniejszy efekt – gładką, promienną, matową cerę, a także możemy przedłużyć trwałość makijażu.

Nie oznacza to jednak wcale, że primer powinien znaleźć się w kosmetyczce każdej kobiety. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na taki dodatkowy wydatek.

Primer – co to jest?

Primer, który określany jest także jako baza pod makijaż, jest produktem przeznaczonym do nakładania na cerę przed podkładem i przed pudrem. Nakładamy go zatem na krem do twarzy. Zazwyczaj nie zawiera żadnego pigmentu, ale nie oznacza to, że nie poprawia wyglądu cery.

Primery najczęściej bazują na silikonach – dzięki nim skóra jest bardziej gładka, lepiej nakłada się na nią makijaż, jest on także znacznie trwalszy. Silikon zawarty w primerach potrafi też ukryć niedoskonałości cery, na przykład zmarszczki, rozszerzone pory czy blizny. Powoduje ich lekkie wypełnienie i dzięki temu zapobiega gromadzeniu się w nich podkładu i pudru.

Ponadto primer może zawierać składniki rozświetlające, dzięki czemu rozprasza światło i pozostawia skórę pełną blasku.

Jak stosować primer?

Korzystanie z primera nie jest skomplikowane. Kosmetyki tego rodzaju najczęściej dostępne są w formie płynnej. Należy nakładać je w dość oszczędnej ilości, ponieważ zbyt duża ilość produktu może spowodować, że primer zacznie się rolować i tworzyć grudki.

Baza pod makijaż tego typu może być nakładana na cała twarz, także na okolice oczu – przedłuży wtedy trwałość makijażu oczu. Można rozprowadzić ją rękoma albo z wykorzystaniem aplikatorów lub pędzli.

Kiedy zrezygnować z primera?

Primer może być używany na co dzień, ale również może być stosowany tylko na te ważne okazje, gdy zależy nam na uzyskaniu najlepszego efektu – na imprezy, wesela, randki. Warto wskazać, że pełen makijaż z wykorzystaniem primera najlepiej wygląda na wieczór, ponieważ może być zbyt ciężki jako makijaż dzienny.

 

Warto jednak wskazać, że nie każda cera polubi się z primerem. Ze względu na wysoką zawartość silikonów primery mogą powodować powstawanie wyprysków, ponieważ zatykają wtedy pory skóry. Wobec tego reakcja na primer jest indywidualna. Gdy po użyciu produktu na skórze zauważa się więcej wyprysków czy zaskórników, wtedy lepiej zrezygnować z jego używania.

Ile kosztują primery?

Cena baz pod makijaż zależy przede wszystkim od producenta – za kosmetyki zapłacimy od około 15 do nawet 200 złotych w zależności od tego, z jakiego rodzaju produktem mamy do czynienia.

Nie oznacza to jednak wcale, że za dobry primer musimy zapłacić fortunę. Do wyboru mamy też pełną paletę kosmetyków tanich i dobrych. W znalezieniu tych najlepszych mogą pomóc nam dostępne w sieci opinie i recenzje.