Puder matujący – jak wybrać najlepszy?

Przetłuszczająca się cera może pojawić się nie tylko u nastolatki, ale również jest zmorą wielu dorosłych kobiet. Chociaż naturalne sebum chroni skórę przed szybszym starzeniem się, to jednak uznawane jest również za defekt estetyczny. Aby go zniwelować, warto zastosować puder matujący. Jak wybrać ten najlepszy?

W sklepach można znaleźć szeroką gamę kosmetyków do matowania – najbardziej popularne z nich to pudry, które są wykończeniem makijażu. Te matujące opierają się na składnikach, które są w stanie pochłonąć nadmiar sebum i jednocześnie sprawiają, że skóra wygląda na gładszą.

Puder matujący, czyli jaki?

Pod pojęciem pudru matującego znajduje się przede wszystkim puder o bardzo dobrych właściwościach matujących ze względu na zastosowane w nim składniki. Najczęściej pudry te mają postać prasowaną, ale możemy też kupić je jako sypkie – najlepiej nadają się wtedy do użycia w domu.

Większość producentów kosmetyków kolorowych posiada w swoim asortymencie pudry matujące – zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto zapoznać się z ich właściwościami oraz składem.

Ze względu na swoje właściwości matujące znane są przede wszystkim puder ryżowy, puder bambusowy, mika, krzemionka oraz kaolin. Dobre właściwości matujące ma również talk, niemniej jednak może on wywoływać reakcje alergiczne.

Każda skóra jest nieco inna i inaczej reaguje na kosmetyki kolorowe, dlatego najlepiej przetestować kilka różnych typów pudrów przed zdecydowaniem się na ten, który będzie w stanie dać nam najlepsze wykończenie.

Ile zapłacimy za dobry puder matujący?

Za dobry puder matujący wcale nie musimy płacić bardzo dużo. Ceny rozpoczynaj się już od około 10 złotych, ale w sprzedaży znajdziemy też polecane pudry kosztujące około 120 złotych.

W dobraniu właściwego kosmetyku mogą pomóc nam również dostępne w internecie recenzje – na początek warto przetestować te pudry matujące, które mają najwięcej pozytywnych opinii.

Jak stosować puder matujący?

Pudry matujące mogą być używane na kilka różnych sposobów. Najwięcej kobiet wykorzystuje je jako wykończenie makijażu, czyli nakłada je na podkład, który również może mieć właściwości matujące. Dzięki temu puder utrwala cały makijaż i sprawia, że może wyglądać atrakcyjnie przez cały dzień i noc.

Dla dodatkowego wydłużenia trwałości makijażu można stosować również specjalne primery – są one nakładane pod podkład i również pozwalają na poprawę wyglądu makijażu. Dodatkowo wygładzają skórę i zmniejszają widoczność jej porów.

Oczywiście, można zastosować także puder matujący bezpośrednio na skórę, bez nakładania primerów oraz podkładów. Wtedy można uzyskać najbardziej naturalny rezultat, najlepszy na co dzień. Pod puder warto wtedy nałożyć lekki, nawilżający albo matujący krem. Lepiej unikać kremów z dużą ilością olejów i maseł, które zostawiają po sobie tłustą warstewkę.

Aby makijaż osoby z tłustą cerą wyglądał nieskazitelnie w ciągu całego dnia, warto przygotować się na poprawki. W tym celu można po prostu zastosować kolejną warstwę pudru albo można wybrać specjalne bibułki matujące. Zakupimy je za około 10-15 złotych. To cienkie bibułki, które dobrze pochłaniają nadmiar sebum i zostawiają skórę matową i gładką.