Usuwanie zrogowaciałego naskórka na piętach – przegląd metod

Występowania zrogowaciałego naskórka na stopach jest dolegliwością, która dotyczy wielu wszystkim kobiet. Z wiekiem ze względu na występowania procesów starzenia się mogą pojawiać się zmiany skórne. Takie zmiany skórne szczególnie często pojawiają się w okolicach pięt i śródstopia.

Powodami występowania zrogowaciałego naskórka są przede wszystkim obciążenia stopy. Problemy mogą się pogłębiać w przypadku nadwagi czy też stojącego charakteru wykonywania pracy.

Nie zawsze zrogowaciały naskórek jest problemem w starszym wieku, ale może występować już w młodym wieku. Wówczas problemami bywają wady stopy jak płaskostopie. Pogłębiać takie problemy może stosowanie obuwia na wysokim obcasie.

Gdy chce się skutecznie usuwać zrogowaciały naskórek ważne jest decydowanie się na zastosowanie metod pozwalających na zmiękczanie skóry na stopie czy też nawilżenie.

Skórze trzeba dostarczać przede wszystkim wodę co pozwala na przywrócenie równowagi w zakresie występujących w skórze mikroelementów.

Dotyczy to również zapewnienia właściwej ilości tłuszczów, które zapewniają lepsze funkcjonowanie skóry. W tym względzie ważne jest między innymi regularne namaczanie stóp oraz stosowanie kąpieli samych stóp. Wskazane jest by realizować moczenie stóp w sposób regularny przez co najmniej piętnaście czy dwadzieścia minut. Woda stosowana do moczenia stóp może być wzbogacana między innymi tłuszczami czy substancjami regenerującymi, gdzie zastosować można choćby olejki czy różnego typu naparty ziołowe.

Po kąpieli stóp dobrym rozwiązaniem jest decydowanie się na kremy nawilżające o tłustej konsystencji.

Ścieranie naskórka

Jeśli występuje zrogowaciały naskórek na piętach można decydować się również na jego ścieranie. W tym względzie można zdecydować się na zastosowanie między innymi pumeksu czy też specjalnej tarki. Najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie ścierania naskórka po wcześniejszym namoczeniu stóp co pozwala na zapewnienie większej skuteczności.

Podczas wykonywania takich zabiegów bardzo ważne jest by unikać naruszenia zdrowego naskórka. Jednocześnie niezbędne jest zdecydowanie się na indywidualnie dopasowaną tarkę w zakresie szorstkości. Po wykonaniu usuwania zrogowaciałego naskórka można stosować odpowiednio wyselekcjonowane preparaty.

Profilaktyczne dbanie o stopy

Bardzo ważne jest również decydowanie się na przeciwdziałanie pojawianiu się ponownie zrogowaciałego naskórka. W tym względzie często niezbędne jest dokonanie zmiany codziennych przyzwyczajeń.

Warto pomyśleć między innymi o lepszym dopasowaniu obuwia. W wielu przypadkach obuwie wpływa na występowanie zrogowaciałego naskórka poprzez występowanie nadmiernych obciążeń stopy przy danej konstrukcji obuwia.

Gdy w każdym rodzaju obuwia odczuwa się regularne bóle niezbędne może być również udanie się do specjalisty, który zajmuje się wadami stóp. Pozwala to między innymi na specjalistyczne i profesjonalne dopasowanie wkładek ortopedycznych, które pozwalają na zapewnienie zwiększenia komfortu podczas chodzenia w butach oraz zmniejszenie obciążeń stóp.