W czym prać, aby nie zniszczyć ubrań?

W czym prać, aby nie zniszczyć ubrań?

Ubrania i bielizna mogą szybko niszczących się podczas nieodpowiedniego prania. Jeśli również masz taki problem, zapraszamy do sprawdzenia naszych porad, dzięki którym można ochronić odzież przed niszczeniem w pralce!

Sprane jeansy mogą wyglądać dobrze, ale nie każdy lubi jasne kolory. Biała bielizna może szybko zszarzeć. Swetry mogą się sfilcować albo mogą stać się jeszcze mniejsze. Jeśli nie wiemy, jak prać ubrania z poszczególnych typów materiałów, możemy szybko zniszczyć niemalże całą swoją garderobę. To, oczywiście, oznacza wzrost kosztów, ponieważ trzeba będzie kupić nowe ubrania. Można jednak zapobiec takiej sytuacji – poznać podstawowe zasady związane z bezpiecznym praniem ubrań.

Zawsze sprawdzaj metkę

Producenci mają w obowiązku umieścić na metce wyrobu informacje dotyczące jego czyszczenia. Są to najczęściej małe piktogramy – znaczki, które można łatwo odczytać albo ich znaczenie sprawdzić w internecie.

Przykładowo, jeśli na metce zaznaczono, że ubranie nadaje się tylko do prania ręcznego, nie powinniśmy prać go w pralce, ponieważ może się wtedy zniszczyć. Przestrzegajmy też informacji o temperaturze prania – zbyt wysoka także zniszczy włókna.

Przygotuj ubrania do prania

Przed rozpoczęciem prania powinniśmy wyselekcjonować te ubrania, które mają określone kolory i prać je razem. Nie pierzmy bieli z ciemnymi kolorami, ponieważ to spowoduje jej szybkie zszarzenie. Także nie pierzmy intensywnych kolorów z tymi jaśniejszymi, ponieważ może dojść do ich zafarbowania.

Wybrane ubrania do prania powinniśmy też przygotować przez odwrócenie ich na lewą stronę – to bardzo ważne szczególnie w przypadku ubrań z nadrukami oraz jeansów.

Delikatniejszą bieliznę można także umieścić w specjalnych woreczkach do prania – zabezpieczają one przed zaplątaniem się w inne ubrania oraz przed powstawaniem zaciągnąć.

Dobierz odpowiednie detergenty

Bardzo duże znaczenie ma również dobranie właściwych detergentów do prania. W sprzedaży można znaleźć obecnie wiele różnych środków, między innymi proszki, płyny, żele, kapsułki, a ponadto płyny do płukania. Różnią się składami i właściwościami, a tym samym również efektami.

Najlepiej postawić na detergenty wypróbowanych marek – nie oznacza to wcale, że muszą być one bardzo kosztowne. Warto polować na okazje, testować środki przez początkowe zakupienie małego opakowania.

Detergenty dobieramy w zależności od tekstyliów, czyli w zwykłym proszku nie powinniśmy prac wełnianych swetrów czy jedwabnej koszulki. Pamiętajmy też o tym, że płyn do płukania nie jest wskazany przy praniu ubrań syntetycznych, na przykład sportowych, ponieważ może spowodować szybsze rozciągnięcie się włókien. Nie powinniśmy też prać z nim ręczników, ponieważ mogą mieć wtedy mniejszą chłonność.

Nie zapominaj o właściwym suszeniu i prasowaniu

Niektóre ubrania nie powinny być suszone w suszarkach bębnowych albo na ostrym słońcu. Pamiętajmy też o tym, aby je odpowiednio rozwiesić – rozprostować albo suszyć na wieszakach, co pozwoli na zachowanie ich fasonu.

Ważna jest też technika prasowania – w niezbyt wysokiej temperaturze, czasami przez ściereczkę, na przykład w przypadku wiskozy, jedwabiu. Nie prasujmy też bezpośrednio nadruków – lepiej zrobić to od drugiej strony.